O‘zLiDeP raisi YeXHTning O’zbekistondagi missiyasi vakillari bilan uchrashdi
Joriy yilning aprel oyi oxirida chinakam tarixiy voqea – yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasi bo‘yicha umumxalq referendumi bo‘lib o‘tadi. Referendum O’zbekistonning amaldagi qonunchiligi va umume’tirof etilgan xalqaro standartlarga muvofiq – ochiq va ommaviy tarzda o‘tkaziladi.
Kuzatuvchilar instituti mazkur jarayonda muhim mexanizmlardan biri sanaladi.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, Markaziy saylov komissiyasining akkreditatsiyasi asosida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari O’zbekistonda referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq barcha tadbirlarda ishtirok etish huquqiga ega. Toshkent shahrida O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining rasmiy taklifiga binoan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YeXHT DIIHB) ning referendumni kuzatish missiyasi ish olib bormoqda. Ushbu missiya 10 nafar ekspert va 14 nafar uzoq muddatli kuzatuvchilardan iborat.
Missiya vakillari o‘z vazifalari va vakolatlaridan kelib chiqqan holda referendumgacha, ovoz berish kuni va undan keyin o‘tadigan turli tadbirlarda ishtirok etishi rejalashtirilgan. Ma’lumki, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, siyosiy partiyalar, fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari va xalqaro hamjamiyat vakillari bilan uchrashuvlar kuzatuvning ajralmas qismidir.
O‘zLiDeP Siyosiy Kengash Ijroiya qo‘mitasida partiya raisi A.Xaitov, partiya mas’ul xodimlari va faollari YeXHT DIIHB missiyasi rahbari, elchi Albert Yonsson va siyosiy tahlilchi Svetozar Kolibarski bilan uchrashdi. Xalqaro kuzatuvchilar mamlakatimiz yetakchi partiyasi – O‘zLiDePning referendum doirasidagi faoliyati bilan tanishdi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning ishlab chiqilgan loyihasini chin ma’noda xalqchil deb atash mumkinligi alohida ta’kidlandi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasining umumxalq muhokamasi doirasida mamlakatimiz fuqarolaridan 220 mingdan ortiq takliflar kelib tushdi. 8 mingdan ortiq taklif O‘zLiDeP tomonidan kiritilgan bo‘lib, shundan 3 mingga yaqini to‘g‘ridan-to‘g‘ri Konstitutsiyaviy komissiyaga, qolganlari portal orqali taqdim etilgan. Partiyaning asosiy elektorati bo‘lgan tadbirkorlar, ishbilarmonlar va fermerlar Konstitutsiyaga kiritilayotgan o‘zgartirishlarni qo‘llab-quvvatlab, qator takliflar bildirdi. Mehmonlar Konstitutsiya loyihasining yangi tahrirdagi moddalarida inobatga olingan O‘zLiDePning takliflari bilan qisqacha tanishtirildi. Bularning barchasi xalqimiz nafaqat konstitutsiyaviy islohotlarda ishtirok etganini, balki qonun loyihasini referendumda keng qo‘llab-quvvatlashga ham tayyor ekanini ko‘rsatadi.
Uchrashuvda Konstitutsiya loyihasining yangi tahrirdagi qoidalari mazmun-mohiyatini yetkazish borasida tushuntirish ishlarini olib borishga O‘zLiDePning qo‘shgan hissasi masalasi muhokama qilindi. O‘zLiDeP Siyosiy Kengashining 2023 yil 16 mart kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida mazkur masala alohida ko‘rib chiqilgani tushuntirish ishlarining sifati, izchilligi va ko‘lamli ekanidan dalolatdir. So‘nggi ikki hafta davomida partiya tashabbusi bilan 112 mingga yaqin mamlakatimiz fuqarolarini qamrab olgan 1000 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro fikr almashildi. YeXHT DIIHBning referendumni kuzatish missiyasi vakillari yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasi bo‘yicha referendumda partiyaning ishtiroki yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

Председатель УзЛиДеП встретился с представителями Миссии ОБСЕ в Узбекистане
В конце апреля этого года состоится поистине историческое мероприятие – всенародный референдум по проекту Конституции в новой редакции. Он будет проведен в соответствии с действующим законодательством Узбекистана и общепринятыми международными стандартами - открыто и гласно.
При этом одним из важных механизмов выступает институт наблюдателей.
Согласно действующему законодательству на основании аккредитации Центральной избирательной комиссии наблюдатели из зарубежных стран и международных организаций, представители средств массовой информации, имеют право участвовать во всех мероприятиях, связанных с подготовкой и проведением референдума в Узбекистане. В городе Ташкенте по официальному приглашению Министерства иностранных дел Узбекистана работает миссия по наблюдению за референдумом Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, в состав которой вошли 10 экспертов и 14 долгосрочных наблюдателя.
Запланировано их участие в различных мероприятиях перед референдумом, в день голосования и после него, исходя из своих функций и мандата. Как известно, встречи с представителями органов государственной власти, политических партий, гражданского общества, средств массовой информации и международное сообщество составляют неотъемлемую часть наблюдения.
В эти дни представители Миссии, а именно, её глава посол Альберт Йонссон и политический аналитик Светозар Колибарски, провели встречу в Исполкоме Политсовета с Председателем УзЛиДеП А.Хаитовым, ответственными сотрудниками и активистами партии. Международные наблюдатели были ознакомлены с деятельностью ведущей партии страны УзЛиДеП в рамках проведения референдума.
Отдельно было подчёркнуто, что разработанный проект Конституции в новой редакции можно назвать поистине народным. Так, поступило свыше 220 тысяч предложений от граждан страны в рамках всенародного обсуждения проекта Конституции в новой редакции. Из них со стороны партии УзЛиДеП было внесено более 8 тысяч предложений, из них около 3 тысяч были представлены прямо в Конституционную комиссию, остальные через портал. Предприниматели, бизнесмены и фермеры, которые являются основным электоратом партии, внесли целый ряд предложений, в целом, поддерживая изменения, вносимые в Конституцию. Гости были вкратце ознакомлены с также теми предложениями УзЛиДеП, которые были учтены в статьях проекта Конституции в новой редакции. Все это показывает, что жители нашей страны не просто принимали участие в Конституционной реформе, но и готовы широко поддержать проект закона на референдуме.
В ходе встречи был затронут вопрос вклада УзЛиДеП в осуществление разъяснительной работы по доведению до сути положений проекта Конституции в новой редакции. Так, о качестве, системности и размахе разъяснительной работы свидетельствует то, что этот вопрос был отдельно рассмотрен на 12 заседании Политсовета УзЛиДеП от 16 марта 2023 года.  И всего по инициативе партии за последние 2 недели уже проведено свыше 1 тысячи мероприятий с охватом около 112 тысяч граждан страны.
По итогам встречи состоялся обмен мнениями. Гости от ОБСЕ получили ответы на интересующие вопросы относительно участия партии в рамках референдума по проекту Конституции в новой редакции.