O‘zLiDeP raisi YeXHTning O’zbekistondagi missiyasi vakillari bilan uchrashdi
Joriy yilning aprel oyi oxirida chinakam tarixiy voqea – yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasi bo‘yicha umumxalq referendumi bo‘lib o‘tadi. Referendum O’zbekistonning amaldagi qonunchiligi va umume’tirof etilgan xalqaro standartlarga muvofiq – ochiq va ommaviy tarzda o‘tkaziladi.
Kuzatuvchilar instituti mazkur jarayonda muhim mexanizmlardan biri sanaladi.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, Markaziy saylov komissiyasining akkreditatsiyasi asosida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari O’zbekistonda referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq barcha tadbirlarda ishtirok etish huquqiga ega. Toshkent shahrida O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining rasmiy taklifiga binoan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YeXHT DIIHB) ning referendumni kuzatish missiyasi ish olib bormoqda. Ushbu missiya 10 nafar ekspert va 14 nafar uzoq muddatli kuzatuvchilardan iborat.
Missiya vakillari o‘z vazifalari va vakolatlaridan kelib chiqqan holda referendumgacha, ovoz berish kuni va undan keyin o‘tadigan turli tadbirlarda ishtirok etishi rejalashtirilgan. Ma’lumki, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, siyosiy partiyalar, fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari va xalqaro hamjamiyat vakillari bilan uchrashuvlar kuzatuvning ajralmas qismidir.
O‘zLiDeP Siyosiy Kengash Ijroiya qo‘mitasida partiya raisi A.Xaitov, partiya mas’ul xodimlari va faollari YeXHT DIIHB missiyasi rahbari, elchi Albert Yonsson va siyosiy tahlilchi Svetozar Kolibarski bilan uchrashdi. Xalqaro kuzatuvchilar mamlakatimiz yetakchi partiyasi – O‘zLiDePning referendum doirasidagi faoliyati bilan tanishdi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning ishlab chiqilgan loyihasini chin ma’noda xalqchil deb atash mumkinligi alohida ta’kidlandi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasining umumxalq muhokamasi doirasida mamlakatimiz fuqarolaridan 220 mingdan ortiq takliflar kelib tushdi. 8 mingdan ortiq taklif O‘zLiDeP tomonidan kiritilgan bo‘lib, shundan 3 mingga yaqini to‘g‘ridan-to‘g‘ri Konstitutsiyaviy komissiyaga, qolganlari portal orqali taqdim etilgan. Partiyaning asosiy elektorati bo‘lgan tadbirkorlar, ishbilarmonlar va fermerlar Konstitutsiyaga kiritilayotgan o‘zgartirishlarni qo‘llab-quvvatlab, qator takliflar bildirdi. Mehmonlar Konstitutsiya loyihasining yangi tahrirdagi moddalarida inobatga olingan O‘zLiDePning takliflari bilan qisqacha tanishtirildi. Bularning barchasi xalqimiz nafaqat konstitutsiyaviy islohotlarda ishtirok etganini, balki qonun loyihasini referendumda keng qo‘llab-quvvatlashga ham tayyor ekanini ko‘rsatadi.
Uchrashuvda Konstitutsiya loyihasining yangi tahrirdagi qoidalari mazmun-mohiyatini yetkazish borasida tushuntirish ishlarini olib borishga O‘zLiDePning qo‘shgan hissasi masalasi muhokama qilindi. O‘zLiDeP Siyosiy Kengashining 2023 yil 16 mart kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida mazkur masala alohida ko‘rib chiqilgani tushuntirish ishlarining sifati, izchilligi va ko‘lamli ekanidan dalolatdir. So‘nggi ikki hafta davomida partiya tashabbusi bilan 112 mingga yaqin mamlakatimiz fuqarolarini qamrab olgan 1000 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro fikr almashildi. YeXHT DIIHBning referendumni kuzatish missiyasi vakillari yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasi bo‘yicha referendumda partiyaning ishtiroki yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

UzLiDeP Chairman meets with representatives of the OSCE mission to Uzbekistan
At the end of April this year, a truly historic event, a nationwide referendum on the draft Constitution in a new edition, will take place. It will be held in accordance with the current legislation of Uzbekistan and generally accepted international standards – openly and publicly.
One of the important mechanisms in this process is the institution of observers.
According to the current legislation, based on the accreditation of the Central Election Commission, observers from foreign countries and international organizations, and media representatives have the right to participate in all activities related to the preparation and holding of a referendum in Uzbekistan. At the official invitation of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the OSCE limited referendum observation mission, which included 10 experts and 14 long-term observers, began its activity in the city of Tashkent.
The mission, based on its functions and mandate, will participate in various events before the referendum, on the day of voting and after it. As is known, meetings with representatives of state authorities, political parties, civil society institutions, the media and the international community are an integral part of the observation.
These days, representatives of the mission, namely, its head, Ambassador Albert Jonsson and political analyst Svetozar Kolibarski, held a meeting at the Executive Committee of the Political Council with UzLiDeP Chairman A. Khaitov, senior officials and activists of the party. International observers got acquainted with the activities of the country’s leading party UzLiDeP within the framework of the referendum.
It was emphasized that the developed draft Constitution in the new edition can be called truly popular. Thus, more than 220,000 proposals were received from citizens of the country as part of the nationwide discussion of the draft Constitution in a new edition. Of these, more than 8 thousand proposals were made by the UzLiDeP party, of which about 3 thousand were submitted directly to the Constitutional Commission, the rest through the portal. Entrepreneurs, businesspeople and farmers, who are the main constituency of the party, made several proposals, in general, supporting the amendments being introduced to the Constitution. The guests were briefly acquainted with the UzLiDeP proposals, which were taken into account in the articles of the draft Constitution in the new edition. All this shows that the people of the country not only took part in the constitutional reform, but are also ready to widely support the draft law in a referendum.
At the meeting, the issue of the UzLiDeP’s contribution to the implementation of explanatory work to bring to the essence of the provisions of the draft Constitution in the new edition was considered. Thus, the quality, consistency and scope of explanatory work is evidenced by the fact that this issue was considered separately at the 12th meeting of the Political Council of UzLiDeP on March 16, 2023. Over the past 2 weeks, on the initiative of the party, more than 1,000 events have already been held, covering about 112,000 citizens of the country.
Following the meeting, an exchange of views took place. The OSCE representatives received answers to their questions regarding the participation of the party in the referendum on the draft Constitution in a new edition.