Shavkat Mirziyoyev qashqadaryolik saylovchilar bilan uchrashdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev
23 iyun kuni Qashqadaryo viloyatidagi saylovchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Qashqadaryo viloyati bo‘yicha ishonchli vakili Shuhrat Aslanov ochib berdi. U o‘z so‘zida Shavkat Mirziyoyev rahbarligida viloyatda ulkan o‘zgarishlar ro‘y bergani, jumladan, o‘tgan olti yarim yilda hududda odamlar turmush farovonligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar, Qashqadaryo chin ma’noda obodonchilik va bunyodkorlik viloyatiga aylanganligini ta’kidladi.
Tadbirda ta’kidlandiki, viloyat iqtisodiyoti 1,3 marta o‘sib, 50 trln so‘mdan, aholi jon boshiga daromadlar esa 2,5 marta o‘sib, 13 mln so‘mdan oshgani, vohaga kiritilgan 15 mlrd dollar investitsiyalardan 6 mlrd dollari xorijiy investitsiya ekanligi, tuman va shaharlarda 49 ta sanoat zonalari tashkil etildi.
“Uzbekistan GTL” yuqori texnologik sanoat majmuasi ishga tushirilishi bilan, shu korxona o‘ziga 1 mlrd dollar xorijiy investitsiya kirib keldi. Natijada 223 ta hududga sanoat kirib bordi, 182 ta mahallalar ishsizlikdan holi hududga aylandi, 615 ming aholi, shu jumladan 200 ming nafar xotin-qizlar ish bilan ta’minlandi.
Ta’lim sohasida 331 ta maktab yangidan qurildi va rekonstruksiya qilindi va ularda 100 mingga yaqin qo‘shimcha o‘quvchi o‘rinlari yaratildi. Bog‘chalar soni 9 marta ko‘payib, 3 mingga yaqinlashdi – tizim qamrovi 13 foizdan 53 foizga oshdi. Oliygohlar soni 3 marta oshib, 9 ga yetdi – oliy ta’lim bilan qamrovi esa 8 foizdan 40 foizga yetdi.
Bundan tashqari, sog‘liqni saqlash, uy joy qurilishi, 400 ga yaqin mahallalarda uzoq yillar davomida yechimini topmagan yo‘l, ichimlik suvi va elektr energiyasi sohalarida amalga oshirilan ishlar yuzasidan to‘xtalib o‘tildi.
Nomzod kelgusi 7 yilda Qashqadaryo viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun jami 27 mlrd dollar sarflanishini ta’kidladi.
Jumladan, 2030 yilga qadar viloyatda maktabgacha ta’lim qamrovi 100 foizga yetkaziladi, tibbiy vositalar va dori-darmon bilan bepul ta’minlash uchun mablag‘lar 4 marta oshiriladi, endokrinologiya va kardiologiya bo‘limlari, “Ona va bola” klasterlari barpo etiladi. Qandli diabet bilan kasallangan bemorlar insulin preparati bilan ta’minlanadi, ehtiyojmand ayollarga davolash xarajatlari davlat tomonidan qoplab beriladi.
Mahallalarda infratuzilmani yaxshilash va tadbirkorlikni rivojlantirish orqali, kelgusi yetti yilda viloyatda kambag‘allik darajasini 3 marta qisqartiriladi.
Ijtimoiy hodimlar mahalladagi yolg‘iz keksalar va ayollar, nogironligi bo‘lgan va ehtiyojmand 30 toifadagi aholi bilan manzilli ish olib boradi.
O’sib borayotgan aholi ehtiyojlarini qondirish maqsadida 2030 yilgacha 22 ming kvartirali 550 ta ko‘p qavatli uy-joylar barpo etiladi va bunga 3,5 trln so‘mlik imtiyozli ipoteka kreditlari ajratiladi. Bundan tashqari, aholini ichimlik suvi, ijtimoiy ob’ektlarni isitish, elektr energiyasini ta’minlash, avtomobil yo‘llarini ta’mirlash va yangi qurishga xalqaro hamkorlar va xususiy sektor jalb etiladi.
Innovatsion loyihalar ishlab chiqish uchun Qarshi muhandislik-iqtisodiyot institutida “Yoshlar texnoparki” barpo etiladi, To‘qimachilik muhandisligi fakulteti ochiladi, yirik neft-gaz korxonalari bilan “Ta’lim – ilm-fan – oishlab chiqarish” klasteri tashkil etiladi.
Tadbirkorlik faoliyatini boshlashi uchun yoshlarga 4 mrln so‘m imtiyozli kreditlar, biznesining dastlabki bino ijara xarajatining 50 foizi qoplab beriladi.
Nomzod kelgusi yetti yilda Qashqadaryo iqtisodiyoti 2 marta, ya’ni 180 trln so‘mga yetkazish uchun faol investitsiya siyosati yuritilishi rejasi haqida gapirdi. Buning uchun 20 mlrd dollarlik 15 ta tekstil, elektrotexnika, oziq-ovqat, maishiy kimyo, charm-poyabzal, qurilish materiallari kabi sanoat loyihalari ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, hududda turizmni yetakchi sohalardan biriga aylantirib, xorijiy sayyohlar sonini 5 marta oshirish uchun imkoniyatlar ishga solinadi.
Qishloq ho‘jaligi sohasida 2 ta yirik zamonaviy agrologistika markazi, intensiv bog‘lar barpo etiladi, “Sichankul” tabiiy suv havzasida baliqchilik klasteri tashkil etiladi, Shaxrisabzda paxta maydonlari hisobiga meva-sabzavotchilik rivojlantiriladi.
Global iqlim o‘zgarishi sharoitida aholining suvga bo‘lgan talabini qondirish maqsadida suvdan foydalanish samaradorligi oshiriladi, suvi taqchil hududlar yopiq quvurli sug‘orish tizimiga o‘tkaziladi. Nasos stansiyalarning 50 foiz elektr iste’moli qayta tiklanuvchi elektr manbalariga o‘tkaziladi.
Nomzod xorijiy mamlakatlarda faoliyat yuritayotgan vatandoshlarimiz haqida g‘amxo‘rlik qilish, ularni har tomonlama himoyalash to‘g‘risida alohida to‘xtaldi. Bu borada xorijdagi O’zbek milliy madaniy markazlari va elchixonalarimiz qoshida o‘zbek tili kurslari va “yakshanbalik maktab”lari tashkil etish, xorijdagi vatandoshlarimiz uchun alohida ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, o‘zbek tili va adabiyoti, tarix, madaniyat, san’at va hunarmandchilik yo‘nalishidagi yetakchi oliygohlarda vatandoshlar uchun 200 ta grantlar ajratish vazifa sifatida belgilandi.
Ishlash va tadbirkorlik qilish istagidagi vatandoshlar uchun kirish vizalari 3 yilga uzaytiriladi, davlat bojlari 3 karra pasaytiriladi, O’zbekistonda ishlashi uchun litsenziya talabi bekor qilinadi, O’zbekistonda doimiy yashash tartibi soddalashtiriladi.
Bundan tashqari, chet elda musofirchilikda og‘ir ahvolga tushib qolgan yurtdoshlarimizga chet elni o‘zida moddiy yordam imkoniyatlarini kengaytiriladi.
Uchrashuv so‘ngida partiya vakillari va taklif etilgan mehmonlar so‘zga chiqdilar. Ular saylovoldi dasturidan o‘rin olgan har bir tashabbus viloyat aholisining turmush farovonligini yanada oshirishga, xorijiy mamlakatlarda faoliyat yuritayotgan vatandoshlarimizni yanada himoyalashga xizmat qilishini ta’kidlab, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с кашкадарьинскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 июня провел встречу с избирателями Кашкадарьинской области.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата в Кашкадарьинской области Шухрат Асланов. В своем выступлении он отметил, что под руководством Шавката Мирзиёева в области произошли огромные изменения, в частности, за последние шесть с половиной лет проделана масштабная работа по повышению благосостояния населения, вся Кашкадарья превратилась в регион, где царит благоустройство и созидание.
Так, экономика области выросла в 1,3 раза и превысила 50 триллионов сумов, доходы на душу населения увеличились в 2,5 раза и превысили 13 миллионов сумов. В регион было привлечено 15 миллиардов долларов инвестиций, в том числе 6 миллиардов долларов иностранных инвестиций, в районах и городах создано 49 промышленных зон.
С запуском высокотехнологичного производственного комплекса «Uzbekistan GTL» это предприятие получило 1 миллиард долларов иностранных инвестиций. В результате промышленность вошла в 223 населенных пунктах, безработица ликвидирована в 182 махаллях, 615 тысяч жителей, в том числе 200 тысяч женщин, были обеспечены работой.
В сфере образования построена и реконструирована 331 школа, в них создано около 100 тысяч дополнительных ученических мест. Количество детских садов увеличилось в 9 раз и приблизилось к 3 тысячам – охват системой увеличился с 13 до 53 процентов. Количество вузов увеличилось в 3 раза, а охват высшим образованием увеличился с 8 до 40 процентов.
Кроме того, достигнуты значительные результаты в сферах здравоохранения, жилищного строительства, улучшены дороги, водо- и электроснабжение в около 400 махаллях.
Кандидат отметил, что всего на социально-экономическое развитие Кашкадарьинской области в ближайшие 7 лет будет направлено 27 миллиардов долларов.
В частности, к 2030 году охват дошкольным образованием в области составит 100 процентов, в 4 раза предусматривается увеличить ассигнования на бесплатное обеспечение медицинскими изделиями и лекарствами, будут созданы отделения эндокринологии и кардиологии, кластеры «Мать и дитя». Больные сахарным диабетом будут обеспечиваться инсулином, расходы малообеспеченных женщин на лечение будут покрываться за счет государства.
Через развитие инфраструктуры и предпринимательства в махаллях уровень бедности в регионе будет снижен в 3 раза в ближайшие семь лет.
Будет налажена система, в соответствии с которой социальные работники будут адресно работать с 30 категориями населения: одинокими пожилыми людьми и женщинами, инвалидами и нуждающимися в махаллях.
В целях обеспечения потребностей населения в жилье к 2030 году будет построено 550 многоэтажных домов на 22 тысячи квартир, для этого будут выделены льготные ипотечные кредиты на сумму 3,5 триллиона сумов. Кроме того, международные партнеры и частный сектор будут привлечены к обеспечению населения питьевой водой, отоплению социальных объектов, электроснабжению, ремонту и строительству новых дорог.
В целях развития инновационных проектов будет создан «Молодежный технопарк» при Каршинском инженерно-экономическом институте, откроется факультет текстильного машиностроения, планируется создание кластера «Образование – наука – производство» с крупными нефтяными и газовыми предприятиями.
Для начала предпринимательской деятельности молодым людям будут предоставлены льготные кредиты в размере 4 миллионов сумов, а также компенсация 50 процентов расходов на первую аренду помещений.
Кандидат рассказал о планах активной инвестиционной политики с целью обеспечения роста экономики Кашкадарьи в 2 раза, то есть до 180 триллионов сумов в ближайшие семь лет. С этой целью будет запущено 15 промышленных объектов текстильной, электротехнической, пищевой, химической, кожевенно-обувной промышленности и стройматериалов на сумму 20 миллиардов долларов.
Кроме того, будут задействованы возможности для увеличения количества иностранных туристов в 5 раз, что сделает туризм одной из ведущих отраслей в регионе.
В сфере сельского хозяйства будут построены 2 крупных современных агрологистических центра, интенсивные сады, создан рыбоводческий кластер в природном водоеме Сичанкуль, в Шахрисабзе будет развиваться плодоовощеводство.
В условиях глобального изменения климата для удовлетворения потребности населения в воде будет повышена эффективность водопользования, маловодные районы будут переведены на замкнутую трубную систему орошения. 50 процентов работы насосных станций будет переведено на возобновляемые источники электроэнергии.
Кандидат отдельно затронул вопросы поддержки и всесторонней защиты соотечественников, работающих в зарубежных странах. Так, будут организованы курсы узбекского языка и "воскресные школы" при узбекских национальных культурных центрах за рубежом и посольствах страны, разработаны специальные образовательные программы для наших соотечественников за рубежом, а также выделены 200 грантов по узбекскому языку и литературе, истории, культуре, искусству и ремеслам в ведущих зарубежных вузах.
Въездные визы для соотечественников, желающих работать и заниматься бизнесом в Узбекистане, будут продлены на 3 года, госпошлины снижены в 3 раза, требование наличия лицензии для работы в Узбекистане будет отменено, а порядок постоянного проживания в Узбекистане будет упрощен.
Кроме того, планируется расширить возможности оказать финансовую помощь соотечественникам, оказавшимся в затруднительном положении за рубежом, по месту их пребывания.
В завершение встречи выступили представители партии и приглашенные гости. Они подчеркнули, что каждая инициатива, включенная в предвыборную программу, послужит дальнейшему росту благосостояния жителей региона и защите наших соотечественников, работающих в зарубежных странах, а также заявили о своей поддержке кандидатуры Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.