Шавкат Мирзиёев самарқандлик сайловчилар билан учрашди
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 26 июнь куни Самарқанд вилоятидаги сайловчилари билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Самарқанд вилояти бўйича ишончли вакили Рустам Холмуродов очиб берди. У ўз сўзида Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида вилоятда катта ўзгаришлар рўй бергани, шаҳар ва туманлар ҳар томонлама ривожланаётганини эътироф этди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев маърузасининг бошида ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга оширилган ишлар ва эришилган ютуқларни қайд этиб ўтди.
Жумладан, мамлакатимиз иқтисодиётининг асосий “драйвери”га айланаётган туризм экспорти 430 млндан 1,6 млрд долларга кўпайди. Бу 140 та хорижий давлат фуқаролари учун виза тизими бекор қилиниши, республикага сайёҳлар кириб-чиқиши жараёнларининг кескин соддалаштирилиши, ички авиарейслар, тезюрар поездлар қатнови йўлга қўйилиши билан боғлиқ. Самарқандда “Буюк ипак йўли” халқаро туризм маркази барпо этилгани бу соҳадаги имкониятларни оширди. Бундан ташқари, “Амирсой” қишки курорти, Намангандаги “Афсоналар водийси” ҳамда “Зомин” ва “Чорвоқ” зоналари кўплаб хорижий сайёҳлар эътиборини тортадиган халқаро туризм масканларига айланди. Энг муҳими, мамлакатимизда ички туризм ривожига катта туртки берилди.
Шавкат Мирзиёев сайловчиларни келгуси 7 йилда туризмни ривожлантириш бўйича режалари билан таништирди. Юртимизга келадиган хорижий туристлар сонини 15 млнга, туризм экспортини 5 млрд долларга етказиш мўлжалланган. Бунинг учун автомобиль, ҳаво ва темир йўл транспорти тармоғи кенгайтирилади. Умуман, туризм соҳасини ривожлантириш ва инфратузилмасини барпо этишга жами 10 млрд доллар йўналтирилади.
Шунингдек, номзод Самарқанднинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши ҳақида гапирар экан, ҳудудга 6 млрд доллар инвестиция киритилгани, тадбиркорлар сони 3 марта кўпайиб, 48 минг нафарга етгани ва натижада 150 мингта доимий иш ўрни яратилганини таъкидлади.
Саноат тармоғида 10 мингга яқин автомобилсозлик, металлургия, электротехника, тўқимачилик, заргарлик ва қурилиш материаллари корхоналари фаолият юритмоқда. Илгари саноати ривожланмаган Пахтачи ва Нуробод туманларида ҳам саноат корхоналари ташкил этилиб, ишлаб чиқариш 2 марта ўсгани таъкидланди. Ижтимоий соҳада 730 та маҳаллада йўл, сув, электр ва газ таъминоти, тиббиёт, мактаб ва боғча масалалари ҳал қилинди.
Шавкат Мирзиёев вилоятни иқтисодий ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароитлари яратиш бўйича режаларини баён қилди. Жумладан, келгуси 7 йилда вилоятда 100 минг квартирали 2 минг 300 та замонавий ва ҳамёнбоп уй-жой қурилади. 110 мингта янги ўқувчи ўрни яратилади, бирорта маҳаллада боғча муаммоси қолмайди. Самарқанд шаҳри “Тиббий хизматлар хаби”га айлантирилиб, кардио-жарроҳлик ва минтақавий нейрохирургия марказлари, перинатал марказлар, ўткир юрак қон-томир касалликлари марказлари ташкил қилинади.
Самарқанд вилоятининг илмий салоҳиятини ошириш, ёшларга билим, замонавий касб-ҳунарларга ўргатиш мақсадида Туркия билан ҳамкорликда Иммунология ва био-медицина маркази, “Квант компьютери” ва “Биг дата” технопарки фаолияти йўлга қўйилади. Шу тариқа Самарқандни Илм-фан ва технологиялар марказига айлантириш дастури амалга оширилади.
Бундан ташқари, вилоят мева-сабзавочилик, кўчатчилик, чорва ва парранда наслчилиги бўйича республикада етакчи илмий марказга айланади. Германиялик ҳамкорлар билан “Республика наслчилик ва селекция маркази” иш бошлайди. Ҳудуднинг йирик корхоналари билан қора металлургия, қурилиш материаллари саноати, тўқимачилик ва юк автомобилсозлиги бўйича “изланиш ва ривожланиш” марказлари ташкил этилади.
Самарқанд шаҳрида “Ёшлар шаҳарчаси” бунёд этилиб, унда 4 та хорижий университет кампуслари билан жойлаштирилади. Натижада олий таълим билан қамров даражаси 65 фоизга етказилади.
Келгуси 7 йилда 22 млрд долларлик 10 мингдан зиёд лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобига Самарқанд ялпи ҳудудий маҳсулоти 3 марта ошади ва 200 трлн сўмга етказилади. Саноат маҳсулотлари ҳажми 2,5 баробар кўпайтирилиб, унинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 28 фоизга етказилади. Экспорт ҳажми 4,5 баравар ошиб, 2,5 млрд доллардан ортади. Натижада 220 мингта доимий ва юқори даромадли иш ўрни яратилади.
Хитойлик инвесторлар билан бирга ҳудуддаги металлургия заводи, вольфрам конларини ўзлаштириш ва қайта ишлаш лойиҳаслари кенгайтирилади. Хорижий ҳамкорлар билан бирга энергия тежовчи замонавий трансформатор ишлаб чиқариш, автомобиль шинаси ишлаб чиқариш, қайта тикланувчи қуёш ва шамол электр станциялари йўлга қўйилади.
Самарқанд, Пастдарғом, Оқдарё ва Тойлоқ туманлари ҳудудидан 18 минг гектар ер майдони шаҳар таркибига ўтказилади. Ўлмас обидалари билан Самарқанд шукуҳини дунёга намоён қилган Баҳодир Ялангтўш хотирасини абадийлаштириш мақсадида унинг номи билан аталадиган хиёбон барпо этилади.
Ҳисоб-китобларга кўра, 2030 йилга бориб, Самарқанд аҳолисининг сувга бўлган талаби 10 фоизга ортади. Сувдан фойдаланиш самарадорлигини 25 фоизга ошириб, йилига 1 млрд метр куб сувни иқтисод қилишимиз лозим. Бунинг учун экин майдонларида сувни тежовчи тизимлар жорий этилади, сув танқис ерлар ёпиқ қувурли суғориш тизимига ўтказилади, сув омборлари қурилади.
Аҳолини сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида келгуси қишлоқ хўжалигида 2 млрд долларлик 1 минг 250 та лойиҳа амалга оширилади. Жумладан, қўшимча 4 та “Ин-Витро” лабораторияси ташкил қилиниб, серҳосил, сувсизлик ва касалликка чидамли уруғларнинг маҳаллий навлари яратилади, айрим туманлар картошкачиликка ихтисослашади. Қўй ва эчкичилик кластерлари, йирик агрологистика маркази ташкил қилинади.
Номзод Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилояти бўйича белгиланган катта марраларга эришиш учун алоҳида дастур қабул қилинишини ва бунга жами 32 млрд доллар йўналтирилишини таъкидлади.
Учрашув якунида партия вакиллари ва таклиф этилган меҳмонлар сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида O‘zLiDePдан номзод Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашларини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с самаркандскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 июня провел встречу с избирателями Самаркандской области.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата в Самаркандской области Рустам Холмуродов. В своем выступлении он отметил произошедшие в области огромные изменения, всестороннее развитие городов и районов под руководством Шавката Мирзиёев.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свое выступление с анализа проделанной работы и достигнутых результатов в социально-экономической сфере.
В частности, экспорт туризма, который становится одним из «драйверов» экономики нашей страны, увеличился с 430 миллионов до 1,6 миллиарда долларов. Это связано с отменой визового режима для граждан 140 иностранных государств, кардинальным упрощением процедур въезда и выезда туристов, налаживанием внутренних авиарейсов и движения скоростных поездов. Создание в Самарканде Международного туристического центра «Великий шелковый путь» расширило возможности отрасли. Кроме того, зимний курорт «Амирсой», парк «Долина легенд», Зааминский и Чарвакский рекреационные зоны стали объектами международного туризма, привлекая внимание многих иностранных туристов. Самое главное, дан большой импульс развитию внутреннего туризма.
Шавкат Мирзиёев ознакомил избирателей со своими планами по развитию туризма на ближайшие 7 лет. Планируется увеличить количество иностранных туристов, приезжающих в страну, до 15 миллионов, а экспорт туризма - до 5 миллиардов долларов. Для этого будет расширена сеть автомобильного, воздушного и железнодорожного транспортного сообщения. В целом на развитие туристической отрасли и строительство ее инфраструктуры будет выделено 10 миллиардов долларов.
Говоря о социально-экономическом развитии Самаркандской области, кандидат также отметил, что в регион было инвестировано 6 миллиардов долларов, количество предпринимателей увеличилось в 3 раза до 48 тысяч, в результате чего создано 150 тысяч постоянных рабочих мест.
В промышленности работают около 10 тысяч предприятий автомобилестроения, металлургии, электротехники, текстиля, ювелирных изделий и строительных материалов. Отмечено, что в Пахтачинском и Нурабадском районах, ранее не имевших промышленности, были созданы промышленные мощности, а производство увеличилось в два раза.
В 730 махаллях области решены вопросы социальной сферы -  улучшены дороги, водо-, электро- и газоснабжение, здравоохранение, школьное и дошкольное образование.
Шавкат Мирзиёев изложил свое видение касательно экономического развития региона и создания достойных условий жизни населения.
В частности, в ближайшие 7 лет в области будет построено 2,3 тысячи современных и доступных домов на 100 тысяч квартир. Будет создано 110 тысяч новых ученических мест, дошкольными учреждениями будут охвачены все махалли. Город Самарканд будет преобразован в Хаб медицинских услуг, где будут созданы кардиохирургический и региональный нейрохирургических центры, перинатальные центры, центры острых сердечно-сосудистых заболеваний.
В целях повышения научного потенциала Самаркандской области, обучения молодежи современным профессиям в сотрудничестве с Турцией будет организована деятельность центра иммунологии и биомедицины, технопарка «Квантовый компьютер и биг-дата». Таким образом будет реализована программа превращения Самарканда в Центр науки и технологий.
Кроме того, область станет ведущим в республике научным центром в области плодоовощеводства, саженцев, животноводства и птицеводства. Совместно с германскими партнерами будет открыт Республиканский центр племенного дела и селекции. При крупных предприятиях области будут созданы центры «исследований и разработок» по черной металлургии, индустрии строительных материалов, текстильной промышленности и грузового автомобилестроения.
В городе Самарканде будет построен «Молодежный городок», где разместятся кампусы 4 зарубежных университетов. В результате уровень охвата высшим образованием будет увеличен до 65 процентов.
За счет реализации более 10 тысяч проектов на сумму 22 миллиарда долларов в ближайшие 7 лет валовой региональный продукт Самарканда увеличится в 3 раза и достигнет 200 триллионов сумов. Объем промышленного производства увеличится в 2,5 раза, а его доля в валовом региональном продукте достигнет 28 процентов. Объем экспорта увеличится в 4,5 раза до 2,5 миллиарда долларов. В результате будет создано 220 тысяч постоянных высокооплачиваемых рабочих мест.
Совместно с китайскими инвесторами будут расширены металлургический комбинат, проекты разработки вольфрамовых месторождений. Вместе с зарубежными партнерами будут запущены современные производства энергосберегающих трансформаторов, автомобильных шин, построены солнечная и ветряная электростанции.
Городу будут переданы 18 тысяч гектаров земли из Самаркандского, Пастдаргомского, Акдарьинского и Тайлакского районов. В целях увековечения памяти Баходира Ялангтуша, во время правления которого были построены сооружения, принесшие Самарканду немеркнущую славу, будет возведена аллея его имени.
По оценкам, к 2030 году потребность населения Самарканда в воде увеличится на 10 процентов. Необходимо повысить эффективность использования воды на 25 процентов и сэкономить 1 миллиард кубометров воды в год. С этой целью на посевных площадях будут внедрены водосберегающие системы, засушливые земли будут переведены на трубопроводную систему орошения, будут построены водохранилища.
В целях обеспечения населения качественными продуктами питания в сельском хозяйстве будет реализовано 1 250 проектов на сумму 2 миллиарда долларов. В частности, будут созданы 4 дополнительные лаборатории in vitro, местные сорта высокоурожайных, устойчивых к засухе и болезням семян, а некоторые районы будут специализироваться на выращивании картофеля. Будут созданы овцеводческие и козоводческие кластеры, крупный агрологистический центр.
Кандидат Шавкат Мирзиёев отметил, что для достижения основных целей, поставленных перед Самаркандской областью, будет принята специальная программа, на которую в общей сложности будет выделено 32 миллиарда долларов.
В завершение встречи выступили представители партий и приглашенные гости, которые подчеркнули, что поддержат кандидата от УзЛиДеП Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.