Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 27 июнь куни Жиззах вилоятидаги сайловчилар билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Жиззах вилояти бўйича ишончли вакили Байрамбек Узоқов очиб берди. У ўз сўзида Шавкат Мирзиёев раҳбарлигидаги кенг кўламли ислоҳотлар барча соҳаларда, аҳоли турмуш даражасида намоён бўлаётганини қайд этди.
Хусусан, илгари саноати асосан ун, ёғ ва пахтадан иборат бўлган Жиззах вилоятида бугунги кунда қурилиш материаллари, тўқимачилик, электротехника, оптик тола, автомобилсозлик каби юқори қўшилган қиймат яратадиган тармоқлар пайдо бўлди. Охирги 6,5 йилда ҳудуд иқтисодиёти 1,4 марта ўсиб, 27 трлн сўмни ташкил этди. Бунда саноат ҳажми 2 млрд долларлик лойиҳалар ҳисобига 1,8 баробар кўпайди, унинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 2 карра ошиб, 20 фоизга яқинлашди. Саноат ҳудуднинг барча туманларига кириб, аҳоли даромадларини оширди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизмат кўрсатиш соҳаларида жами 400 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилди.
Мактабгача таълим қамрови 16 фоиздан 75 фоизга, олий таълимда эса 14 фоиздан 34 фоизга етди. Тиббиёт муассасалари сони 280 тадан 450 тага ошди. Маҳаллаларга 700 км дан зиёд сув тармоқлари ўтказилиб, 250 минг аҳоли илк бор ичимлик суви билан таъминланди. Шу билан бирга, 6,5 минг оилани уй-жой билан таъминлаш учун 2 трлн сўмдан зиёд имтиёзли кредитлар ажратилди. Натижада аҳолининг турмуш шароити яхшиланди, унинг эртанги кунга ишончи кучайди.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича бешта стратегик йўналишдаги режаларини баён қилди.
“Ўзбекистон – ижтимоий давлат” тамойили асосида аввало шу соҳаларни ривожлантириш устувор вазифа экани таъкидланди. Жумладан, 2030 йилгача Жиззах вилоятида 400 та янги боғча ва янги мактаблар қурилади, мавжудларининг қуввати оширилади. Натижада мактабгача таълим қамрови 100 фоизга етказилади.
Аҳоли саломатлигини асраш доирасида 85 та тиббиёт муассасаси қурилади ва таъмирланади. Хусусан, аллергология, урология, нейрохирургия каби 12 та ихтисослашган марказ филиаллари, перинатал марказлар ишга туширилади.
Аҳолининг уй-жойга эҳтиёжини қондириш мақсадида 25 минг оилага мўлжалланган 500 та кўп қаватли уй барпо этилади.
Вилоятда энг долзарб бўлган ичимлик суви масаласи бўйича Зарафшон дарёсидан 160 километр магистрал қувур тортилиб, 600 минг аҳолининг сув таъминоти яхшиланади. Ҳудуднинг марказлашган ичимлик суви таъминоти 90 фоизга етказилади.
Учрашувда маъмурий ислоҳотларнинг янги босқичига қадам қўйиб, ижтимоий-иқтисодий муаммоларни маҳалланинг ўзида ҳал қиладиган халқчил тизим яратилиши ҳақида айтиб ўтилди. Жумладан, маҳалладаги “бешлик” сафига солиқ инспектори ва ижтимоий ходим қўшилиб, “еттиликка” айланади.
2030 йилга қадар вилоятда камбағаллик даражасини 16 фоиздан 5 фоизга қисқартириш, 370 минг аҳоли бандлигини таъминлаш мақсад қилинган. Бунинг учун ҳар бир туманда ишсиз аҳолини касбга тайёрлайдиган моно-марказлар ташкил этилади. Оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида 5 трлн сўм имтиёзли кредит ажратилиб, лойиҳалар “қўл меҳнати”дан саноатлашган ишлаб чиқариш босқичига ўтказилади.
Барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш мақсадида кейинги 7 йилда саноат ишлаб чиқариш ҳажми 2 баробар оширилади. Саноат маҳсулотлари экспорти 6 карра оширилиб, 1 млрд долларга етказилади. Вилоятга 14 млрд доллар инвестиция жалб қилиниб, 6 мингдан зиёд лойиҳалар ишга туширилади.
Ҳудудда пахта ва ғалладан бўшаган 14 минг гектар ер аҳолига берилгани натижасида 100 минг киши банд бўлган. Энди яна 15 минг гектар озиқ-овқат етиштириш учун ажратилади. Аграр соҳада 1,3 млрд долларлик 1,5 мингта лойиҳа амалга оширилиши ҳисобига қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми 1,5 карра оширилади, экспорти 500 милн долларга етади. Экин майдонларида сувни тежовчи технологиялар жорий этилади, кўп каналлар бетон қопламага ва ёпиқ қувурли суғориш тизимига ўтказилади.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев ёшлар масаласига алоҳида тўталиб ўтди. Номзод мамлакатимизда ёшларга кенг имкониятлар яратиш борасидаги режа ва мақсадларига алоҳида тўхталиб ўтди. Ёшлар ғояларини “тайёр бизнес”га айлантиришга кўмаклашиш мақсадида ҳар бир вилоятда “Ёшлар ижтимоий-иқтисодий маркази” ташкил этилиб, у “Лойиҳалар фабрикаси” бўлади.
Сингапур тажрибаси асосида таълимнинг барча босқичларини ўсиб бораётган миллий иқтисодиётимиз эҳтиёжларига мослаштирилади. Бунинг учун мактаблардаёқ ёшлар қобилиятини аниқлаб, билимлар аниқ касблар билан боғлаб ўргатиладиган тизим яратилади. Олийгоҳларда амалиётга йўналтирилган айрим касбларга тайёрлаш муддатлари бакалавриат йўналишларида 3 йил этиб белгиланади, 1 йиллик магистратура дастурлари жорий қилинади.
Миллий иқтисодиёт, экспорт драйверига айланаётган Ай-ти соҳасини янада ривожлантириш доирасида ёшларнинг энг яхши “Ай-ти стартаплари” учун 250 миллион сўмгача грантлар ажратилади. “Мактаб – олийгоҳ – Ай-ти компанияси”дан иборат яхлит Ай-ти таълим ва хизматлар занжири яратилади.
Ёшларни спортга жалб қилиш, иқтидорли спортчиларни танлаш ва тайёрлаш ва спортни янада қўллаб-қувватлаш доирасида 12 та спорт тури бўйича “маҳалла – сектор – туман – вилоят – республика” босқичларидан иборат оммавий спорт мусобақалари ташкил этилади. 5 мингта маҳаллада универсал спорт майдончалари барпо этилади.
Ёшларни тарбиялашда миллий анъаналар билан бирга, умумбашарий қадриятлар ва дунёнинг илғор ютуқларини уйғунлаштириш мақсадида ҳар бир маҳаллада “Мустақил ривожланиш” марказлари ташкил қилиниб, уларда ижодий ва кино кечалари, викториналар, бошқа билимга чорлайдиган, муҳими томошабинлар талабига мос тадбирларни ўтказиш йўлга қўйилади. Ҳар бир туман марказида кеча-ю кундуз ишлайдиган “Ёшлар сайилгоҳлари” барпо қилинади.
Учрашувда партия вакиллари ва бошқа сайловчилар сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 июня встретился с избирателями Джизакской области.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата в области Байрамбек Узоков. В своем выступлении он отметил, что результаты широкомасштабных реформ под руководством Шавката Мирзиёева проявляются во всех сферах, отражаются в росте уровня жизни населения.
В частности, в Джизакской области, промышленность которой в основном составляла мукомольная, масложировая и хлопковая отрасли, сегодня появились такие создающие высокую добавленную стоимость направления, как производство строительных материалов, текстиля, электротехники, оптического волокна, автомобилестроение. За последние шесть с половиной лет экономика области выросла в 1,4 раза и составила 27 триллионов сумов. При этом объем промышленности увеличился в 1,8 раза за счет проектов на сумму 2 миллиардов долларов, ее доля в валовом региональном продукте увеличилась в 2 раза и приблизилась к 20 процентам. Промышленность вошла во все районы области и увеличила доходы населения. В промышленности, сельском хозяйстве, туризме и сфере услуг было создано более 400 тысяч новых рабочих мест.
Охват дошкольным образованием увеличился с 16 до 75 процентов, а высшим образованием - с 14 до 34 процентов. Количество медицинских учреждений увеличилось с 280 до 450. В махаллях проложено более 700 километров водопроводных сетей, 250 тысяч жителей впервые получили доступ к питьевой воде. Вместе с тем для обеспечения жильем 6,5 тысячи семей выделены льготные кредиты на сумму более 2 триллионов сумов. В результате улучшились условия жизни населения, укрепилась их уверенность в завтрашнем дне.
На встрече Шавкат Мирзиёев изложил свои планы по пяти стратегическим направлениям социально-экономического развития Джизакской области.
В соответствии с принципом «Узбекистан – социальное государство» развитие социальной сферы будет иметь первоочередное значение, подчеркнул кандидат. В частности, к 2030 году в Джизакской области будет построено 400 новых детских садов и школ, а вместимость существующих будет увеличена. В результате охват дошкольным образованием в регионе достигнет 100 процентов.
В целях охраны здоровья населения будет построено и отремонтировано 85 медицинских учреждений. В частности, предусматривается открытие филиалов 12 специализированных центров аллергологии, урологии, нейрохирургии и других, а также перинатальных центров.
В целях обеспечения потребностей населения в жилье будет построено 500 многоэтажных домов для 25 тысяч семей.
Что касается наиболее актуального в регионе вопроса питьевой воды, то от реки Зеравшан будет проложен 160-километровый магистральный трубопровод, что позволит улучшить водоснабжение 600 тысяч жителей. Обеспеченность централизованным питьевым водоснабжением в области достигнет 90 процентов.
В ходе встрече говорилось о выходе на новый этап административной реформы и создании ориентированной на человека системы, которая будет решать социально-экономические проблемы непосредственно в махалле. Например, налоговый инспектор и социальный работник пополнят ряды махаллинской «пятерки», вместе они образуют «семерку».
В предвыборной программе поставлена ​​задача снизить уровень бедности в регионе с 16 до 5 процентов, обеспечить работой 370 тысяч человек. С этой целью в каждом районе будут организованы моноцентры, которые будут обучать безработное население профессиям. В рамках программ семейного предпринимательства будут выделены льготные кредиты в размере 5 триллионов сумов, при этом приоритет будет отдан проектам, предусматривающим производство промышленным методом, а не с использованием ручного труда.
В целях обеспечения устойчивого экономического роста в ближайшие 7 лет объем промышленного производства будет удвоен. Экспорт промышленной продукции увеличится в 6 раз и достигнет 1 миллиарда долларов. В регион будет привлечено 14 миллиардов долларов инвестиций и запущено более 6 тысяч проектов.
В результате предоставления населению 14 тысяч гектаров земель за счет сокращения хлопковых и зерновых полей в области было трудоустроено 100 тысяч человек. Теперь под выращивание продовольственной продукции будет выделено еще 15 тысяч гектаров. За счет реализации 1,5 тысячи проектов на сумму 1,3 миллиарда долларов в агропромышленном комплексе объем выпуска сельхозпродукции увеличится в 1,5 раза, а ее экспорт достигнет 500 миллионов долларов. На посевных площадях будут внедрены водосберегающие технологии, многие каналы будут бетонированы и переведены на орошение по закрытым трубопроводам.
Кандидат особо затронул вопросы создания широких возможностей для молодежи в нашей стране. В целях содействия продвижению молодежных идей в виде готового бизнеса в каждом регионе будет создан «Молодежный социально-экономический центр», который станет фабрикой проектов.
Основываясь на опыте Сингапура, все этапы образования будут адаптированы к потребностям растущей национальной экономики. Для этого будет создана система, в соответствии с которой способности молодежи будут определяться в школах, а обучение будет увязываться с конкретными профессиями. В вузах по некоторым профессиям практической направленности будет установлен трехлетний срок обучения для бакалавриата, будут внедрены программы магистратуры на 1 год.
В рамках дальнейшего развития сектора IT, который становится драйвером национальной экономики и экспорта, лучшим IT-стартапам молодежи будут выделены гранты в размере до 250 миллионов сумов. Будет создана интегрированная цепочка IT-образования и обслуживания по схеме «школа – вуз – IT-компания».
В рамках привлечения молодежи к занятию спортом, отбора и подготовки талантливых спортсменов, дальнейшей поддержки сферы будут проводиться массовые спартакиады по 12 видам спорта, состоящие из районного, секторального, областного и республиканского этапов. В 5 тысячах махаллях будут построены универсальные спортивные площадки.
В целях гармонизации воспитания молодежи с национальными традициями, общечеловеческими ценностями и передовыми достижениями в каждой махалле будут созданы центры «Самостоятельного развития», в которых будут проводиться творческие и киновечера, викторины и другие познавательные мероприятия. В каждом районном центре будут созданы круглосуточные молодежные парки.
На встрече представители партии и другие избиратели выступили со словами поддержки кандидата Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистана.