Навоийлик томорқачи аёл бозорга кунига 250-300 килограмм бодринг топшириб келаяпти
Тадбиркорнинг ҳар бармоғидан барака томади. Сабаби у қийинчиликдан қўрқмайди, муваффақиятсизликни енгиб ўтади, меҳнатдан қочмайди.
Шу боисдан ҳам тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, ёшларни тадбиркорликка жалб этиш масалалари мамлакат миқёсида энг муҳим жараёнга кўтарилди.
Жойларда тадбиркор ва фермерлар фаолиятини ўрганиш, йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш ва уларнинг маҳоратларини ёйиш мақсадида давлат ва ҳукумат вакиллари, шунингдек, депутатлар халқ орасидадирлар.
Олий Мажлис Қонунчилик Палатаси спикер ўринбосари А.Ҳаитов Навоий вилояти Кармана туман "Пахтобод" маҳалласида истиқомат қилувчи Р.Саидова хонадонида бўлиб, меҳнатидан донг таратган аёл билан суҳбатда бўлди.
– Биринчи иссиқхонамни қурганимга қарийб 25 йил бўляпти. 10 йил помидор экдим. 14 йилдан буён бодринг етиштирмоқдаман. Бодринг тез етилувчан ва яхши даромад берувчи маҳсулот. Ҳар куни камида 250-300 килограмм бодринг топшириб келаман бозорга.
Помидордан фойда кўрмадим, десам нотўғри бўлар, лекин ўн йиллик фойдамни бодринг етиштириб бир йилда топдим. Томорқамдан бир йилда тўрт марта фойдаланаман. Йилига бодрингдан 45 миллион соф фойда кўряпман.
Кейинроқ паррандачиликка ҳам қизиқиш уйғонди. 7 йил давомида бролер товуқ боқдим.Тадбиркорликнинг бу тури менга йилига 20 миллион фойда берди. Энг катта товуғим 9 килограмм чиққан.Ўша куни уйда ун тугаган экан. Қани нима бўларкан, деб ўша 9 килолик товуқни бозорга обориб сотдим. Буни қарангки, битта товуқнинг пулига бир қоп ун олдим. Энди қуёнчилик билан ҳам шуғулланмоқчиман. Томорқаниям, тадбиркорликниям ўзимда экин-текин туфайли айланаётган даромад орқасидан қилдим. Кредит ҳам, қарз ҳам кўтарган эмасман.
Қўни-қўшниларимни ҳам томорқанинг ҳар бир қаричидан унумли фойдаланишга ўргатганман. Бизнинг маҳалламизда ҳеч ким ерини қаровсиз қолдирмайди. Фарзандларим ҳам ўз оиласида томорқа тадбиркорлиги билан шуғулланади. Ерга тўкилиб, ҳаётдан ҳам орқада қолиб кетган эмасман. Биздай тадбиркорларни қўллагувчи OʼzLiDePга аъзо бўлганман. Яхши томорқачи эканлигимдан қандай ғурурлансам, Либерал партия аъзоси эканлигимдан ҳам шундай фахрланаман,--дейди Р.Саидова.
20 сотих ерга 7 та иссиқхона қуриб, ортиқча ишчи кучидан фойдаланмай тер тўкиб, меҳнат қилаётган Райҳон опа «Намунали томорқачи» медалига ҳам сазовор бўлди. У мана шу еттита иссиқхонасига ҳар йили 21 минг туп бодринг экади. Уч айлантириб ҳосил олиш учун ўзини ҳам, тупроқни ҳам тиндирмайди.
Спикер ўринбосарининг 9 килограммлик товуқ боққан томорқачи билан суҳбати ерни тўйинтириш сирларидан тортиб, бугунги ёшларни тупроқдан даромад кўришга ўргатишгача давом этди. А.Ҳаитов таклифи билан ер тақсимланган Навоий шаҳар Чутқора массивидаги 40 нафар ёшлар Р.Саидовага бириктириладиган бўлди.
Ҳали ернинг инжиқликларини тушунмай турган ёшлар учун учрашувлар ташкил қилиниб, Р.Саидованинг маҳорат дарсларини ўтказиш режалаштирилди.
Учрашув сўнггида O'zLiDeP Навоий вилояти ҳудудий партия ташкилоти намунали томорқачига ўз совғасини топширди.

Женщина из Навои ежедневно продает 250-300 кг огурцов, выращенных на своем приусадебном участке
Спорится работа у предпринимательницы. Потому что она не боится работы и успешно преодолевает трудности.
Вдохновляющим моментом является то, что в масштабах страны уделяется большое внимание поддержке предпринимателей и вовлечению молодежи в сферу предпринимательской деятельности.
Представители власти, депутаты выезжают на места с целью изучения деятельности предпринимателей и фермеров, устранения проблем и популяризации их опыта.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Хаитов посетил дом жительницы махалли «Пахтобод» Карманинского района Навоийской области Р.Саидовой и поинтересовался получившем известность ее опыте работы.
«25 лет назад я построила первую теплицу. 10 лет выращивала помидоры. В последние 14 лет выращиваю огурцы. Это продукт, который быстро созревает и дает хорошие доходы. Каждый день реализую не менее 250-300 килограммов огурцов.
Будет неверно, если скажу, что помидоры давали меньший доход. Но объем прибыли от помидоров за десять лет, несравним с прибылью, получаемой от продажи огурцов. С приусадебного участка я получаю четыре урожая в год. Чистый годовой доход составляет 45 миллионов сум.
Потом начала заниматься птицеводством. 7 лет откармливала бройлерных кур. Ежегодная прибыль составила 20 миллионов чистой прибыли. Вес самой большой курицы составил 9 килограммов. В тот день дома не было муки. Продала на рынке эту курицу. На вырученные деньги купила целый мешок муки. Теперь хочу заняться кролиководством. Приобрела приусадебный участок и организовала свою предпринимательскую деятельность за счет доходов от выращивания культур. Не брала кредиты, не просила в долг.
Научила соседей эффективно использовать каждую пядь земли. В нашей махалле все любят землю, не оставляют ее без присмотра. Мои дети тоже со своими семьями занимаются предпринимательством. Я член УзЛиДеП, партии, которая поддерживает предпринимателей. Я горжусь тем, что являюсь хорошим предпринимателем, а также тем, что являюсь членом Либеральной партии», - сказала Р.Саидова.
Райхон опа, работающая в 7 теплицах на 20 сотках, не привлекая дополнительную рабочую силу, удостоена медали «Намунали томорқачи». В семи теплицах она каждый год высаживает 21 тысячу саженцев огурцов. В ходе беседы заместителя Спикера с предпринимателем были затронуты и вопросы обогащения почвы, и обучения молодежи предпринимательству в сфере земледелия. По предложению А.Хаитова 40 человек из числа молодежи, получившие земли на массиве Чуткора города Навои прикреплены к Р.Саидовой.
Для молодежи, пока не знающей капризы почвы, решено организовывать встречи и проводить мастер-классы Р.Саидовой.
В конце встречи Р. Саидовой, как образцовому предпринимателю, вручили подарок Навоийского областного Кенгаша УзЛиДеП.