Навоийлик томорқачи аёл бозорга кунига 250-300 килограмм бодринг топшириб келаяпти
Тадбиркорнинг ҳар бармоғидан барака томади. Сабаби у қийинчиликдан қўрқмайди, муваффақиятсизликни енгиб ўтади, меҳнатдан қочмайди.
Шу боисдан ҳам тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, ёшларни тадбиркорликка жалб этиш масалалари мамлакат миқёсида энг муҳим жараёнга кўтарилди.
Жойларда тадбиркор ва фермерлар фаолиятини ўрганиш, йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш ва уларнинг маҳоратларини ёйиш мақсадида давлат ва ҳукумат вакиллари, шунингдек, депутатлар халқ орасидадирлар.
Олий Мажлис Қонунчилик Палатаси спикер ўринбосари А.Ҳаитов Навоий вилояти Кармана туман "Пахтобод" маҳалласида истиқомат қилувчи Р.Саидова хонадонида бўлиб, меҳнатидан донг таратган аёл билан суҳбатда бўлди.
– Биринчи иссиқхонамни қурганимга қарийб 25 йил бўляпти. 10 йил помидор экдим. 14 йилдан буён бодринг етиштирмоқдаман. Бодринг тез етилувчан ва яхши даромад берувчи маҳсулот. Ҳар куни камида 250-300 килограмм бодринг топшириб келаман бозорга.
Помидордан фойда кўрмадим, десам нотўғри бўлар, лекин ўн йиллик фойдамни бодринг етиштириб бир йилда топдим. Томорқамдан бир йилда тўрт марта фойдаланаман. Йилига бодрингдан 45 миллион соф фойда кўряпман.
Кейинроқ паррандачиликка ҳам қизиқиш уйғонди. 7 йил давомида бролер товуқ боқдим.Тадбиркорликнинг бу тури менга йилига 20 миллион фойда берди. Энг катта товуғим 9 килограмм чиққан.Ўша куни уйда ун тугаган экан. Қани нима бўларкан, деб ўша 9 килолик товуқни бозорга обориб сотдим. Буни қарангки, битта товуқнинг пулига бир қоп ун олдим. Энди қуёнчилик билан ҳам шуғулланмоқчиман. Томорқаниям, тадбиркорликниям ўзимда экин-текин туфайли айланаётган даромад орқасидан қилдим. Кредит ҳам, қарз ҳам кўтарган эмасман.
Қўни-қўшниларимни ҳам томорқанинг ҳар бир қаричидан унумли фойдаланишга ўргатганман. Бизнинг маҳалламизда ҳеч ким ерини қаровсиз қолдирмайди. Фарзандларим ҳам ўз оиласида томорқа тадбиркорлиги билан шуғулланади. Ерга тўкилиб, ҳаётдан ҳам орқада қолиб кетган эмасман. Биздай тадбиркорларни қўллагувчи OʼzLiDePга аъзо бўлганман. Яхши томорқачи эканлигимдан қандай ғурурлансам, Либерал партия аъзоси эканлигимдан ҳам шундай фахрланаман,--дейди Р.Саидова.
20 сотих ерга 7 та иссиқхона қуриб, ортиқча ишчи кучидан фойдаланмай тер тўкиб, меҳнат қилаётган Райҳон опа «Намунали томорқачи» медалига ҳам сазовор бўлди. У мана шу еттита иссиқхонасига ҳар йили 21 минг туп бодринг экади. Уч айлантириб ҳосил олиш учун ўзини ҳам, тупроқни ҳам тиндирмайди.
Спикер ўринбосарининг 9 килограммлик товуқ боққан томорқачи билан суҳбати ерни тўйинтириш сирларидан тортиб, бугунги ёшларни тупроқдан даромад кўришга ўргатишгача давом этди. А.Ҳаитов таклифи билан ер тақсимланган Навоий шаҳар Чутқора массивидаги 40 нафар ёшлар Р.Саидовага бириктириладиган бўлди.
Ҳали ернинг инжиқликларини тушунмай турган ёшлар учун учрашувлар ташкил қилиниб, Р.Саидованинг маҳорат дарсларини ўтказиш режалаштирилди.
Учрашув сўнггида O'zLiDeP Навоий вилояти ҳудудий партия ташкилоти намунали томорқачига ўз совғасини топширди.

A woman from Navoi sells at least 250-300 kilograms of cucumbers per day
Main attention in Uzbekistan is paid to supporting entrepreneurs and involving young people in entrepreneurial activity.
Representatives of the authorities, deputies visit places to study the activities of entrepreneurs and farmers, eliminate problems and popularize their experience.
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis A. Khaitov visited the house of a resident of Pakhtobod mahalla of Karmana district of Navoi region R. Saidova and inquired about her work experience.
“25 years ago I built my first greenhouse. I have been growing tomatoes for 10 years. For the last 14 years I have been growing cucumbers. It is a product that matures quickly and yields good returns. Every day I sell at least 250-300 kilograms of cucumbers.
It would be wrong if I say that tomatoes gave less income. But the volume of profit from tomatoes in ten years is incomparable with the profit from the sale of cucumbers. From my garden plot, I get four crops a year. Net annual income is 45 million UZS.
Then I was engaged in poultry farming. I fed broiler chickens for 7 years. The annual profit was 20 million in net profit. The largest chicken weighed 9 kilograms. There was no flour at home that day. I sold this chicken on the market. With the money I got, I bought a whole sack of flour. Now I want to start rabbit breeding. I have acquired a private plot and organized my own business activity using income from growing crops. I did not take loans.
I taught my neighbors how to use every inch of land effectively. In our mahalla, everyone loves the land, they do not leave it unattended. My children are also engaged in entrepreneurship with their families. I am a member of UzLiDeP, a party that supports entrepreneurs. I am proud that I am a good entrepreneur, as well as that I am a member of the Liberal Party”, said R. Saidova.
Raykhon opa, working in 7 greenhouses on 20 acres, without attracting additional labor, was awarded the Namunali Tomorqachi medal. In seven greenhouses, she plants 21,000 cucumber seedlings every year. During the conversation of the Deputy Speaker with the entrepreneur, the issues of soil enrichment and training young people in entrepreneurship in agriculture were also discussed. At the suggestion of A. Khaitov, 40 young people who received land on Chutkora area of the city of Navoi were attached to R. Saidova.
A decision was taken to organize meetings and conduct master classes by R. Saidova for young people who do not yet know the vagaries of the soil.
Following the meeting, R. Saidova, as an exemplary entrepreneur, was presented a gift from Navoi Regional Council of UzLiDeP.