Bugunidan rozi xalqning ertasi porloq
Denov tumanidagi ekobog‘da yangilanayotgan Konstitutsiya tashviqotiga bag‘ishlangan event tadbiri o‘tkazildi.
Unda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov, Yozuvchilar uyushmasi raisi, partiya Siyosiy kengashi a’zosi Sirojiddin Sayyid, viloyat faxriylar kengashi raisi, O’zbekiston Qahramoni Ahmad Narzullayev, viloyat kengashi raisi Alisher Ro‘ziyev hamda deputatlar, yoshlari, faollari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
So‘zga chiqqanlar yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda ilgari amal qilib kelingan “davlat – jamiyat – inson” tamoyili “inson – jamiyat – davlat” deb o‘zgartirilayotgani, unda jamiyatning barcha qatlamlari manfaatlari inobatga olinganini ta’kidlashdi. Qolaversa, inson huquq va erkinliklariga oid qoidalar bir necha karraga ortayotgani, o‘z navbatida davlatning ham xalq oldidagi majburiyati bir necha baravarga ko‘payayotganiga alohida urg‘u berishdi.
Shuningdek, tadbirda Konstitutsiyada tadbirkorlik faoliyati kafolatlarini kuchaytirish, bozor munosabatlarini rivojlantirish, halol raqobat uchun shart-sharoit yaratish, qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini ta’minlash, adolatli soliq tizimini yo‘lga qo‘yish, monopolistik faoliyatni cheklash orqali tom ma’noda erkin bozor iqtisodiyotini shakllantirish uchun barqaror asoslar yaratilayotgani ham aytib o‘tildi.
E’tirof etilganidek, inson dunyoda umid bilan yashaydi. “Orzularimga yetay, shinam uy-joyim bo‘lsa, yon-atrofimda qulay sharoit, bekamu ko‘st muhit hukm sursa, jamiyatga, ra’iyatga, davlatga, oilamga, ota-onamga, do‘stu yorlarga, mahalla-ko‘yga, qishlog‘imga, yurtimga foydam tegsa, murodu maqsadim ushalsa”, deydi. Keksalar “Odam bolasi hayotdan rozi bo‘lsa, tog‘ni talqon qiladi” deyishadi.
Prezidentimiz har bir inson umid bilan yashar ekan, ertaga, indin yoki undan keyin emas, hozir, shu bugun niyatiga yetishini, umridan, hayotidan, har bir kunidan rozi, mamnun bo‘lishini istaydi. Yangilanayotgan Konstitutsiya bizga ana shu imkoniyatlarni beradi.
Bu – ulug‘vor maqsad, ezgu amal, abadiyatga daxldor fikratdir. Zero, bugun odamlarni rozi qilish kelajagimizni go‘zal, betakror, ulkan salohiyat va qudrat kasb etishini ta’minlaydi. Bu, inkor qilib bo‘lmas haqiqat. Chunonchi, baxtli odamlargina dunyoni yangilashga, o‘zgartirishga qodir.
Demak, bunga amalda erishish uchun bo‘lajak referendumda faol bo‘lishimiz hamda yangilanayotgan konstitutsiyaga ovoz berishimiz joiz.

У благоустроенного народа будет светлое будущее
В экопарке Денауского района состоялось эвент-мероприятие, посвященное пропаганде обновляемой Конституции.
В мероприятии приняли участие председатель Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов, председатель Союза писателей, член Политического совета партии Сирожиддин Саййид, председатель областного совета ветеранов, Герой Узбекистана Ахмад Нарзуллаев, председатель областного кенгаша партии Алишер Рузиев, депутаты, молодежь, активисты и представители широкой общественности.
Выступивши отметили, что с учетом интересов всех слоев населения действовавший ранее принцип “государство – общество – человек” в обновляемой Конституции изменяется на принцип “человек – общество – государство”. Вместе с тем, указав, что в несколько раз увеличивается число норм по правам и свободам человека, особо подчеркнули и увеличение обязательств государства перед народом.
Также на мероприятии говорили о создании конституционных основ формирования свободной рыночной экономики путем усиления гарантий деятельности предпринимателей, развития рыночных отношений, создания условий для честной конкуренции, обеспечения благоприятной инвестиционной и деловой среды, налаживания справедливой налоговой системы, ограничения монополистической деятельности.
Человек живет с надеждой и с мыслями иметь свой дом, чтобы вокруг были хорошие условия, благоприятная среда, и с намерением приносить пользу обществу, государству, семье, родителям, друзьям, махалле, кишлаку. Пожилые люди говорят: «Если человек доволен жизнью, он разрушит гору».
Как говорил Президент, каждый человек живет с надеждой, поэтому не завтра, не послезавтра, не потом, а сегодня он желает быть доволен жизнью. Такую возможность нам предоставит обновляемая Конституция.
Это – великая цель, благородная работа. Ибо, обеспечение благополучия человека сегодня обеспечит наше красивое будущее, нашу мощь и огромный потенциал. Это - истина, которую невозможно отрицать. Потому что только счастливые люди способны обновлять и изменять мир.
Следовательно, для достижения этого мы должны принять активное участие в референдуме и проголосовать за обновляемую Конституцию.