Xitoy Xalq Respublikasi O’zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri
Xitoy so‘nggi o‘n yilda keng ko‘lamli islohotlari bilan ajralib turadi, bu umume’tirof etilgan yutuqlarga sabab bo‘lmoqda. Bu yutuqlar zamirida modernizatsiya yo‘lida dadil qadam qo‘yayotgan Xitoy xalqining bunyodkorlik kuchi, mehnatsevarligi va iste’dodi yotadi. Hozirgi kunda mamlakat mutlaqo yangi qiyofa kasb etgan va xalq farovonligi muttasil yuksalib bormoqda. Oxirgi o‘n yilda Xitoy Xalq Respublikasi jahonning qudratli davlatiga aylandi, ulkan ilmiy-texnologik va innovatsion taraqqiyotga erishdi, iqtisodiyot va biznesni rivojlantirishning noyob ekotizimini yaratdi. Bugun Xitoy muhim xalqaro jarayonlarning mas’uliyatli ishtirokchisi sifatida jahon iqtisodiyoti va boshqaruvida yetakchi o‘rinlarni egallamoqda. Bunda Rais Si Szinpinning taraqqiyot, xavfsizlik va sivilizatsiyalararo muloqot borasidagi global tashabbuslari umumbashariy muammolarni hal etish hamda yanada barqaror va inklyuziv kelajakka o‘tishni jadallashtirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
Shu kunlarda Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga davlat tashrifi amalga oshirildi. U o‘zaro hamkorlik tarixida barqaror rivojlanish dinamikasini namoyon etgan eng yaxshi davr sharoitida o‘tdi. Xususan, O’zbekiston va Xitoyni  mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni ta’minlashga mushtarak intilish, global xavf-xatarlarni yengib o‘tishda, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda BMTning markaziy roliga va ko‘p tomonlama hamkorlikka sadoqat birlashtirib turadi. O’zbekistonning “Yagona Xitoy” siyosati hamda “uch yovuz kuch”ga qarshi kurashish borasidagi pozitsiyasi o‘zgarmasdir.
O’zbekiston Xitoyning global miqyosda jipslashtiruvchi kuchga aylanib bo‘lgan “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusini ro‘yobga chiqarish doirasidagi turli dasturlarda faol ishtirok etmoqda. O’zbekiston uchun “Makon va yo‘l” shunchaki infratuzilmaviy loyiha emas, balki mintaqalarning transport jihatdan yiroqligini yengib o‘tuvchi global o‘zaro bog‘liqlikning muhim bo‘g‘inidir.
Bu “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida Transmintaqaviy transport va tranzit ko‘prigining muhim tarkibiy qismi bo‘ladigan “Xitoy – Qirg‘iziston - O’zbekiston” temir yo‘lini qurish bo‘yicha amaliy ishlarni tez fursatda boshlash muhimligiga ham tegishli.
O’zbekiston va Xitoy munosabatlarining mazmun-mohiyatiga to‘xtalar ekanmiz, joriy yilning 24 yanvar kuni Pekin shahrida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida bo‘lib o‘tgan muzokaralari yakunlariga alohida to‘xtalib o‘tamiz.
Xususan, davlat rahbarlari keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlar rivojida kuchli sur’atga erishilganini ta’kidladilar. Barcha darajalarda aloqalar faollashib, siyosiy muloqot mustahkamlanib borayotgani, mamlakatlarimiz muhim masalalar yuzasidan bir-birini qo‘llab-quvvatlayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Keyingi yillarda Xitoydan O’zbekiston iqtisodiyotiga investitsiyalar hajmi besh barobar, qo‘shma korxonalar soni esa uch barobar oshdi. O’tgan yil yakunlari bo‘yicha tovar ayirboshlash 14 milliard dollarga yetdi. Yaqin istiqbolda buni 20 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar borligi to‘g‘risida yakdil fikr bildirildi.
Infratuzilma, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va “yashil” energetikada texnologiyalar transferi sohalarida hamkorlik dasturlarini tayyorlash va qabul qilishga kelishib olindi.
Xitoyning yetakchi banklari, “Ipak yo‘li” fondi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan samarali moliyaviy-texnik hamkorlikning bugungi yuqori darajasini alohida ta’kidlab o‘tamiz.
Shu nuqtai nazardan, investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlashning moliyaviy vositalarini kengaytirish, jumladan, qo‘shma platforma yaratish borasida kelishuvlarga erishilganini, shuningdek, Xitoy Eksimbankining Toshkent shahrida Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy ofis ochish qarori katta ahamiyatga ega.
Yetakchilar hududlararo almashinuvlar faollashganiga mamnuniyat bildirdilar. Bu boradagi hamkorlikni muvofiqlashtirish uchun O’zbekiston va Xitoy hududlari kengashini tuzishga kelishib oldilar.
O’zbekiston shuningdek, texnik yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash markazlarini tashkil etish, Xitoyning ijtimoiy himoya va sug‘urta, aholiga manzilli yordam ko‘rsatish borasidagi tajribasini o‘rganishdan manfaatdor.
Oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin Qo‘shma bayonot imzoladilar. Hujjat tomonlarning o‘zaro manfaatli hamkorlikni turli sohalarda har tomonlama mustahkamlash hamda O’zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklikni mazmun jihatidan boyitishga intilishini tasdiqlaydi. Shuningdek, ikki davlat rahbarlari huzurida 15 dan ortiq hujjatlar imzolandi.
O’z navbatida, parlamentlar o‘rtasidagi muloqotni birinchi navbatda, “O’zbekiston-Xitoy” do‘stlik guruhlarini faollashtirish orqali yanada kengaytirish va samaradorligini oshirish muhim ekanini alohida ta’kidlaymiz. Oliy darajadagi kelishuvlarning amalga oshirilishi ustidan ta’sirchan parlament nazoratini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilishi lozim.
Shavkat Mirziyoyevning XXR ga rasmiy tashriflarini sarhisob qilar ekanmiz, muzokaralar chog‘ida tomonlar ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni, jumladan, savdo-iqtisodiy sohada yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqishga muvaffaq bo‘lganini qayd etish mumkin.
Bularning barchasi ikki mamlakat yetakchilarining siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli O’zbekiston-Xitoy munosabatlari barcha soha va yo‘nalishlarda misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarilganini yaqqol ko‘rsatadi.

Китай за последнее десятилетие отличается грандиозными масштабами происходящих в стране реформ, которые логично приводят к общепризнанным успехам. Эти достижения базируются на созидательной силе, трудолюбии и таланте китайского народа, который уверенно идёт по пути модернизации. Сейчас страна обрела совершенно новый облик и неуклонно растёт благосостояние народа. Тем самым, Китайская Народная Республика превратилась в мощную мировую державу, добилась грандиозного научно-технологического и инновационного прогресса, создала уникальную экосистему развития экономики и бизнеса.
В Узбекистане видят, что Китай занимает ведущие позиции в мировой политике и управлении как ответственный участник ключевых международных процессов. При этом, глобальные инициативы Председателя Си Цзиньпина в области развития, безопасности и межцивилизационного диалога вносят значительный вклад в решение общемировых проблем и ускорение перехода к более устойчивому и инклюзивному будущему.
В эти дни состоялся государственный визит Шавката Мирзиёева в Китай, прошедший в условиях лучшего периода в своей истории взаимодействия, которые демонстрируют устойчиво высокую динамику. Так, Узбекистан и Китай объединяют общее стремление к обеспечению региональной и международной безопасности, приверженность центральной роли ООН и многостороннему сотрудничеству в преодолении глобальных вызовов, достижению Целей устойчивого развития. Узбекистан придерживается неизменной позиции в вопросах поддержки политики «одного Китая» и борьбы с «тремя силами зла».
Узбекистан активно участвует в разных программах в рамках реализации инициативы Китая «Один пояс, один путь», ставшей глобальной консолидирующей силой. Для Узбекистана «Пояс и путь» - это, не просто инфраструктурный проект, а важное звено глобальной взаимосвязанности, преодолевающей транспортную удалённость регионов. Это касается и важности скорейшего начала практических работ по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, призванной стать важной составляющей Трансконтинентального транспортного и транзитного моста в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Говоря о сути узбекско-китайских отношений отдельно выделим итоги состоявшихся 24 января т.г. переговоров Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина с участием членов официальных делегаций. Так, Главы государств отметили, что за прошедшие годы совершен мощный прорыв в двусторонних отношениях. С особым удовлетворением констатированы нарастающая динамика контактов на всех уровнях, укрепление политического диалога и взаимная поддержка по ключевым вопросам.
Динамично развивается торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество. За последние годы объемы китайских инвестиций в экономику Узбекистана увеличились в пять раз, количество совместных предприятий – в три раза. По итогам 2023 года, товарооборот достиг 14 миллиардов долларов. Показательно выражение обоюдного мнения о наличии всех возможностей для доведения товарооборота до 20 миллиардов долларов в ближайшей перспективе.
Так, достигнута договоренность о подготовке и принятии программ сотрудничества в сферах развития инфраструктуры, промышленной кооперации, трансфера технологий в сельском хозяйстве и «зеленой» энергетике. Выделим плодотворность и высокий уровень финансово-технического сотрудничества Узбекистана с ведущими китайскими банками и Фондом «Шелковый путь», а также Азиатским банком инфраструктурных инвестиций. В этом контексте большое значение имеют достигнутые договоренности о расширении финансовых инструментов поддержки инвестиционных проектов, включая создание совместной платформы, а также решение Эксимбанка Китая открыть региональный офис для Центральной Азии в городе Ташкенте.
Лидеры стран приветствовали активизацию межрегиональных обменов. Для координации сотрудничества в этом направлении условились учредить Совет регионов Узбекистана и Китая. Узбекистан также заинтересован в создании совместных центров подготовки специалистов по техническим направлениям, изучении китайского опыта в сфере социальной защиты и страхования, адресной помощи населению.
По итогам состоявшихся переговоров на высшем уровне Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпи подписали Совместное заявление. Документ подтверждает намерение всесторонне укреплять взаимовыгодное сотрудничество в различных областях и продолжать обогащать содержательную часть узбекско-китайского всестороннего стратегического партнерства. Также, в присутствии лидеров двух стран также было подписано более 15 документов.
Со своей стороны выделим важность дальнейшего расширения и эффективности межпарламентских отношений, в первую очередь, за счет активизации деятельности групп дружбы «Узбекистан – Китай». Особое внимание должно быть уделено вопросам действенного парламентского контроля за практической реализацией договоренностей на высшем уровне.
Обобщая итоги официального визита Шавката Мирзиёева в КНР можно отметить, что стороны в ходе переговоров смогли успешно рассмотреть вопросы дальнейшего расширения многопланового практического взаимодействия, в том числе, в торгово-экономической сфере. Все это наглядно показывает, что благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров двух стран, узбекско-китайские отношения вышли на беспрецедентный уровень во всех сферах и направлениях.