Shu Vatan, shu yurt bizniki, demak, Konstitutsiya ham o‘zimizniki!
Qarshi shahridagi M. Toshmuhamedov nomidagi viloyat musiqali drama teatri maydonida O‘zLiDeP Qashqadaryo viloyat kengashi tashabbusi bilan “Bu mening tanlovim – bu mening Konstitutsiyam” shiori ostida Bosh qomusimizga kiritilayotgan o‘zgartishlar bo‘yicha bo‘lib o‘tadigan referendum targ‘iboti yuzasidan navbatdagi event tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov so‘zga chiqib, so‘nggi olti yil davomida tadbirkorlikni rivojlantirish, ishbilarmonlarga qulay sharoit yaratish maqsadida muhim qonunlar, davlatimiz rahbarining qator farmon va qarorlari qabul qilingani, bu normalar endilikda Konstitutsiyamizda mustahkamlanayotganini ta’kidladi. Yangilanayotgan Bosh qomusimiz bugungi kunda xalqimizni qiynab kelayotgan qator muammolarning maqbul yechimi uchun mustahkam huquqiy poydevor yaratishi barobarida kiritilayotgan o‘zgartishlar va iqtisodiyotimizning harakatga keltiruvchi asosiy kuch bo‘lgan tadbirkorlikning rivojlanishi, mamlakatimizda tovarlar, xizmatlar, ishchi kuchi va moliyaviy mablag‘lar erkin harakatlanishi, davlat ichki va xalqaro savdo rivojlanishi uchun barcha sharoitlarni yaratadi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar umumxalq referendumining mazmun-mohiyati, mamlakat Konstitutsiyasini takomillashtirish yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni yangi sifat darajasiga ko‘tarish, xalqimizning turmush farovonligini yanada oshirish, tadbirkorlikni rivojlantirish orqali bandlikni ta’minlash, inson qadrini yuksaltirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatli ekani, uning negizida O’zbekistonda kechayotgan islohotlar mohiyatini belgilovchi “Inson qadri uchun” ulug‘vor g‘oyasi yotgani, asosiy maqsad inson huquq va erkinliklari kafolatlarini sezilarli darajada kuchaytirish, konstitutsiyaviy huquq va erkinliklar doirasini kengaytirishdan iborat ekanini e’tirof etishdi. Shuningdek yangilanayotgan Asosiy qonunning mamlakatimiz fuqarolari hayotidagi o‘rni, xotin-qizlar va yoshlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirishga qaratilgan e’tibor haqida batafsil fikr yuritishdi.
– Davlat yoshlarning ma’naviy, intellektual, ijodiy, jismoniy va axloqiy jihatdan shakllanishi hamda rivojlanishi uchun, ularning ta’lim olish, sog‘lig‘ini saqlash, uy-joy, ishga joylashish, bandlik va dam olishga bo‘lgan huquqlarini amalga oshirish uchun shart-sharoit yaratish bo‘yicha majburiyat olmoqda, – deydi Qarshi davlat universiteti talabasi Zarina Norboyeva. – Bu normalar, nafaqat biz yoshlar manfaati, balki butun jamiyatimiz va mamlakatimizning farovon taqdiri uchun muhimdir. Bundan tashqari, yangilanayotgan Konstitutsiyamizda oliy ta’limda akademik erkinlik berilishi, tanlov asosida davlat hisobidan bepul oliy ma’lumot olinishi, nodavlat ta’lim tashkilotlari qo‘llab-quvvatlanishi to‘g‘risidagi qoidalar yosh avlod hayotini yaxshilash, orzu-intilishlarini ro‘yobga chiqarish, zamonaviy mutaxassisliklarni egallagan holda hayotda o‘z o‘rnini topishi uchun imkoniyat yaratadi.
– Yangi tahrirdagi qomusimizda milliy iqtisodiyot va tadbirkorlikni rivojlantirish, mamlakatda investitsiyaviy muhitni yaxshilash hamda mulk himoyasini yanada kuchaytirishga qaratilgan normalar kiritilmoqda, – deydi Yakkabog‘ tumanidagi “Sitora imkon plyus” nodavlat muassasasi rahbari, deputat Nargiza Salomova. – Jumladan, nafaqat bank omonatlari, balki bank operatsiyalari va hisobvaraqlarning ham sir tutilishi kafolatlanayotir. Soliq va yig‘imlar adolatli bo‘lishi va fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlarini amalga oshirishiga to‘sqinlik qilmasligining o‘rnatilishi biz tadbirkorlar uchun katta imkoniyat eshiklarini ochadi.
Davlat tomonidan qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitining ta’minlanishi investorlar ishonchini mustahkamlashga xizmat qiladi. O’z mulkining daxlsizligiga ishongan tadbirkor yangi-yangi marralar sari intilaveradi.
Konstitutsiyamizning 65-moddasida mulkdor o‘z mol-mulkidan qonunda nazarda tutilgan hollardan va tartibdan tashqari hamda sudning qaroriga asoslanmagan holda mahrum etilishi mumkin emasligi, xususiy mulk daxlsizligi qonuniy mustahkamlab qo‘yilmoqda.
Anjuman ishtirokchilari barchani xalqimizning nurli istiqboli, barqaror iqtisodiy taraqqiyotimiz, el baxti va farovonligi kafolati bo‘lgan tarixiy hujjatga befarq bo‘lmasdan, 30 aprelda bo‘lib o‘tadigan referendumda faol ishtirok etishga chorladi.
O‘zLiDeP Qashqadaryo viloyat kengashi
Mirzaobodda sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish borasida qilinayotgan ishlar tanqidiy tahlil qilindi
21.09.2023, 09:41
Hududiy investitsiya loyihalarni jalb qilish borasidagi ishlar tanqidiy-tahliliy muhokama qilindi
20.09.2023, 17:46
“O’zbekiston–2030” strategiyasining mazmun-mohiyati keng aholi vakillari orasida targ‘ibot qilinmoqda

Это – наша земля, наша Родина, наша Конституция!
В городе Карши на площади областного музыкального драматического театра имени М.Тошмухамедова по инициативе Кашкадарьинского областного кенгаша УзЛиДеП поддевизом “Это мой выбор – это моя Конституция” состоялось эвент-мероприятие, посвященное предстоящему референдум в связи с вносимыми изменениями в Основной закон страны.
Выступив на мероприятии, председатель Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов отметил, что в последние годы приняты важные законы, указы и постановления главы государства, направленные на развитие предпринимательства и созданию благоприятных условий для предпринимательской деятельности, нормы в этом направлениизакрепляются в конституционном порядке. Обновляемый Основной закон создает прочную правовую основу для оптимального решения ряда проблем народа, вносимые изменения создают условия для развития предпринимательства – основной двигающей силы экономики, свободного оборота  товаров, услуг, рабочей силы и финансовых средств.
Выступившие на мероприятии говорили о сути и значении всенародного референдума, что совершенствование Конституции будет служить выведению на новый уровень проводимые в стране реформы, повышению благосостояния людей, обеспечению занятости посредством развития предпринимательства, возвеличиванию ценности человека, основой Конституции является идея “Во имя ценности человека”, определяющая суть проводимых в Узбекистане реформ, а главной целью – усиление гарантий прав и свобод человека. Также подробно обсуждались отображаемые в Основном законе вопросы о роли женщин в обществе и повышении социально-политической активности молодежи.
– Государство берет на себя обязательство по созданию молодежи условий для духовного, интеллектуального, творческого, физического развития, получения образования, сохранения здоровья, приобретения жилья, трудоустройства, занятости и отдыха, - сказала  студентка  Каршинского государственного университета Зарина Норбоева. – Эти нормы важны не только для обеспечения интересов молодежи, но и для судьбы всей страны. Вместе с тем, нормы о предоставлении вузам права академической свободы,  получении высшего образования в государственных образовательных организациях на конкурсной основе за счет государства поддержке негосударственных некоммерческих организаций предоставляют молодому поколению возможность улучшать свою жизнь, реализовывать устремления, овладевать современными профессиями и находить свое место в жизни.
– В Конституцию в новой редакции вносятся нормы о развитии национальной экономики и предпринимательства, улучшении инвестиционной среды, усилении защиты собственности, - сказала руководитель негосударственного учреждения “Ситора имкон плюс” Яккабагского района, депутат Наргиза Саломова. – Также гарантируется тайна банковских операций, вкладов и счетов.  Определение нормы о том, чтобы налоги и сборы были справедливыми и не препятствовали осуществлению гражданами своих конституционных прав предоставляют большие возможности предпринимателям.
Обеспечение государством благоприятной инвестиционной и деловой среды будет укреплять доверие инвесторов. Уверенный в неприкосновенности свое собственности предприниматель будет стремиться к преодолению новых рубежей.
65-статья Конституции гласит: “Частная собственность неприкосновенна. Собственник не может быть лишен своего имущества иначе как
в случаях и в порядке, предусмотренных законом, и на основании решения суда“.
Участники мероприятия призвали всех не оставаться равнодушными к историческому документу, гарантирующему светлое будущее, устойчивое развитие экономики, благополучие народа, и принять активное участие в предстоящем 30 апреля  референдуме.