Shavkat Mirziyoyev navoiylik saylovchilar bilan uchrashdi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 21 iyun kuni Navoiy viloyati saylovchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Navoiy viloyati bo‘yicha ishonchli vakili Kuvondik Sanakulov olib bordi. U o‘z so‘zida Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi asosida olib borilgan islohot va o‘zgarishlar natijalari Navoiy viloyati misolida yaqqol ko‘zga tashlanayotganligini, viloyat aholisining turmush darajasi oshganligini va buning evaziga odamlarda ertangi kuniga ishonch paydo bo‘lganligini ta’kidladi.
Jumladan, so‘nggi olti yarim yilda viloyatda yalpi hududiy mahsulot 1,4 marta oshib, 67 trillion so‘mga yoki aholi jon boshiga yurtimizda eng yuqori – 63 million so‘mga yetdi, 300 mingta yangi ish o‘rinlari tashkil qilindi, tadbirkorlarga yaratilgan sharoitlar natijasida ularning soni 3 barobar ko‘payib, 10 mingtadan 30 mingtagacha chiqdi, islohotlar natijasida Nurota, Xatirchi, Navbahor, Qiziltepa, Tomdi, Karmana
va Konimex tumanlari dotatsiyadan to‘liq chiqarildi.
Ijtimoiy sohada ham ko‘plab ijobiy natijalarga erishildi. Xususan, ushbu davrda viloyatda 1 mingdan ziyod davlat va xususiy bog‘chalar ishga tushishi hisobiga, maktabgacha ta’lim qamrovi 48 foizdan 82 foizga oshdi, 24 ming o‘quvchi o‘rni yaratildi.
Ma’lumki, Navoiy yurtimiz sanoatining yuragi hisoblanadi. Viloyatning salmoqli hissasi evaziga respublikamizda o‘tgan olti yarim yilda sanoat hajmi 1,5 barobarga oshib, uning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 18 foizdan 25 foizga yetdi, sanoat sohasida
30 milliard dollarlik 570 ta yirik loyihalar amalga oshirildi. Natijada, oltin qazib olish 87 tonnadan 108 tonnaga, mis 104 ming tonnadan 148 ming tonnaga, kumush 113 tonnadan 181 tonnaga yetdi.
Shu bois nomzod uchrashuvda sanoatni yanada jadal suratlarda rivojlantirish masalalariga alohida to‘xtalib, o‘z takliflarini bayon etdi.
Unga ko‘ra, kelgusi yetti yilda mamlakatimiz faxri bo‘lgan “Navoiy kon metallurgiya kombinati”da 3 milliard 800 million dollarlik 19 ta loyiha amalga oshiriladi. “Navoiy uran”da 550 million dollarlik 11 ta loyihani amalga oshirish orqali, uran zaxiralari 67 ming tonnadan 100 ming tonnaga yetkaziladi. Umuman olganda, 2030 yilgacha mis ishlab chiqarish 3,5 barobar (500 ming tonnaga), oltin – 1,5 barobar (155 tonna), kumush – 3 barobar (500 tonna), uran – 3 barobarga (10 ming tonna) oshiriladi.
Shuningdek, iqtisodiyotning “drayver”iga aylangan to‘qimachilik, elektrotexnika, charmsanoat, farmatsevtika, qurilish materiallari, mashinasozlik, oziq-ovqat sanoati kabi tarmoqlarda xususiy sektorni rivojlantirish uchun yangi yondashuvlarni joriy etish hamda qo‘shimcha xorijiy investitsiya jalb qilish bo‘yicha maqsadlar bilan saylovchilar tanishtirildi.
So‘ngra Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi, jumladan, Navoiy viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish rejalari yuzasidan ma’ruza qildi.
Unda, avvalo, aholiga munosib turmush sharoiti yaratishga katta ahamiyat qaratildi. Xususan, viloyatdagi barcha mahallalarda jami 310 ta davlat va xususiy bog‘chalar tashkil etilishi hisobiga oilalarning maktabgacha ta’limga bo‘lgan ehtiyoji 100 foizga to‘liq qoplanadi.
150 ta tibbiyot muassasasi, jumladan 45 ta oilaviy poliklinikalar barpo etiladi, 200 ta xususiy shifoxona faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Viloyatda Respublika kardiologiya va Urologiya markazlarining filiallari ishga tushadi, shuningdek, bolalar shifoxonasi, tug‘ruq kompleksi, skrining markazi va reproduktiv salomatlik markazini o‘z ichiga olgan yaxlit kompleks – “Ona va bola” klasteri barpo etiladi.
Tadbirkorlik sohasini rivojlantirish borasidagi vazifalar haqida so‘z borar ekan, kelgusi yetti yilda oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida aholi va biznes sub’ektlariga 4,5 trillion so‘m imtiyozli kreditlar ajratilishi, shundan 300 milliard so‘m ehtiyojmand oilalardagi ishsiz fuqarolarga tadbirkorlikni boshlashi uchun foizsiz berilishi, imtiyozli kreditlarning 35 foizi ayollar bandligiga,
40 foizi yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilishi qayd etildi. Har bir tumanda mono-markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi va 2030 yilga qadar 100 ming nafar yoshlar kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitilishi ta’kidlandi.
Umuman, Navoiy viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun yetti yillik dastur qabul qilib, unga jami 27 milliard dollar yo‘naltirilishi qayd etildi.
Uchrashuv so‘ngida partiya faollari nomzodning saylovoldi dasturi bo‘yicha munosabat bildirib, undagi barcha tashabbus viloyat aholisining og‘irini yengil qilishga xizmat qilishini va saylovda Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с навоийскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана 21 июня провел встречу со своими избирателями в Навоийской области.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата от Навоийской области Кувондик Санакулов. В своем выступлении он отметил, что результаты реформ и преобразований, проведенных на основе инициатив Шавката Мирзиёева, наглядно можно увидеть на примере Навоийской области, где повысился уровень жизни жителей, у людей появилась уверенность в завтрашний день.
В частности, за последние шесть с половиной лет валовой региональный продукт области увеличился в 1,4 раза достигнув 67 трлн сумов или самого высокого показателя в нашей стране - 63 млн сумов на душу населения, создано 300 тыс новых рабочих мест, также в результате созданных условий для предпринимателей, их количество увеличилось в 3 раза — с 10 000 до 30 000, в результате реформ Нуратинский, Хатырчинский, Навбахорский, Кызылтепинский, Тамдынский, Карманинский и Конимехский районы были полностью исключены из дотации.
Достигнуты весомые результаты и в социальной сфере. В частности, за счет создания более 1000 государственных и частных детских садов в области увеличился охват ребят дошкольным образованием с 48% до 82%, создано 24 000 ученических мест. Известно, что Навои является одним из ведущих промышленных центров страны. Благодаря значительному вкладу региона объем промышленности республики за последние шесть с половиной лет увеличился в 1,5 раза, а ее доля в валовом внутреннем продукте — с 18 до 25 процентов, реализовано 570 крупных проектов на сумму 30 миллиардов долларов. В результате добыча золота увеличилась с 87 до 108 тонн, меди — со 104 тысяч до 148 тысяч тонн, серебра — со 113 тысяч до 181 тонны.
Поэтому на встрече кандидат уделил особое внимание вопросам дальнейшего ускоренного развития отрасли и представил свои предложения.
Так, в ближайшие семь лет на «Навоийском горно-металлургическом комбинате», который является гордостью нашей страны, будет реализовано 19 проектов на сумму 3 миллиарда 800 миллионов долларов. За счет реализации 11 проектов на сумму 550 миллионов долларов в «Навои уран» запасы урана будут увеличены с 67 тысяч до 100 тысяч тонн. В целом, будут созданы все возможности для увеличения до 2030 года производства меди в 3,5 раза(500 тыс тонн), золота — в 1,5 раза (155 тонн), серебра — в 3 раза(500 тонн), урана — в 3 раза (10 тыс тонн).
Также избиратели были ознакомлены с целями по внедрению новых подходов по развитию частного сектора в таких отраслях, как текстильная, электротехническая, кожевенная промышленность, фармацевтика, строительные материалы, машиностроение, пищевая промышленность, которые стали «драйвером» экономики, а также по привлечению дополнительных иностранных инвестиций.
После этого Шавкат Мирзиёев выступил со своей предвыборной программой, в том числе остановился на планах социально-экономического развития Навоийской области.
В ней прежде всего большое значение придается созданию достойных условий для жизни населения. В частности, за счет создания 310 государственных и частных детских садов во всех махаллях области стопроцентно будут охвачены потребности семей в дошкольном образовании. Будет создано 150 медицинских учреждений, в том числе 45 семейных поликлиник, 200 частных больниц. В области будут запущены филиалы Республиканских филиала кардиологии и центра урологии, а также целостный комплекс, включающий детскую больницу, родильный комплекс, скрининг-центр и центр репродуктивного здоровья – кластер «Мать и дитя».
Отмечая задачи по развитию сферы предпринимательства, подчеркнуто, что в рамках программ семейного предпринимательства населению и субъектам предпринимательства в ближайшие семь лет будет выделено 4,5 трлн сумов льготных кредитов, из них 300 млрд сумов на беспроцентной основе будут выделены безработным гражданам из малообеспеченных семей для начала предпринимательской деятельности, 35% льготных кредитов — для занятости женщин, еще 40 процентов будут направлены на поддержку молодых предпринимателей. А к 2030 году в каждом районе будет налажена деятельность моноцентров и обучены профессиям и предпринимательским навыкам 100 тысяч молодых людей.
В целом отмечено, что будет принята семилетняя программа социально-экономического развития Навоийской области и на нее будет направлено в общей сложности 27 миллиардов долларов.
В завершение встречи активисты партии выступили по предвыборной программе кандидата, отметив, что все определенные в ней инициативы послужат облегчению бремени жителей региона и призвали поддержать кандидатуру Шавката Мирзиёева на выборах.