O’zbekiston – Rossiya: aniq mazmun bilan boyitilgan muvaffaqiyatli tashrif
O’zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi davlatlararo munosabatlarni ko‘rib chiqar ekanmiz, ular yildan-yilga o‘sib borayotganini to‘liq ishonch bilan aytishimiz mumkin. Ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik kengaymoqda, hukumatlar va parlamentlar o‘rtasidagi aloqalar mustahkamlanmoqda, madaniy-gumanitar aloqalar, oliy ta’lim sohasida faol hamkorlik kuzatilmoqda, turizm rivojlanmoqda. Masalan, 2023 yil yanvar-avgust oylarida O’zbekistonga hordiq chiqarish maqsadida kelgan 466,9 ming nafar chet el fuqarolarining 155,5 ming nafarini rossiyaliklar tashkil etdi.
Iqtisodiyot sohasi bu jarayonlarni chuqurlashtirish uchun birinchi galda, o‘zaro talabgir mahsulotning mavjud bo‘lishi uchun katta salohiyatga ega ekanligini alohida ta’kidlash lozim. Masalan, Rossiya bizni metallar, avtomobillar va uskunalar, oziq-ovqat mahsulotlari va qishloq xo‘jaligi xom ashyosi, yog‘och, sellyuloza-qog‘oz mahsulotlari va boshqalar bilan ta’minlaydi. O’zbekistonning Rossiya Federatsiyasiga eksport qilinadigan asosiy mahsulotlari to‘qimachilik, paxta, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, kimyo sanoati mahsulotlari hisoblanadi.
Shuningdek, O’zbekiston iqtisodiy va texnologik taraqqiyotni jadallashtirish, milliy energetika, transport va ijtimoiy infratuzilmani o‘z vaqtida yangilashdan manfaatdor, bu esa katta sarmoyalarni talab qiladi. Shunday qilib, agar 2023 yil 1 sentabr holatiga ko‘ra, xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi korxona va tashkilotlar soni 12.750 tani tashkil etsa, u holda eng katta raqam Rossiya Federatsiyasiga tegishli - 2.849 dona.
Shuningdek, O’zbekiston, ma’lumki, ikki mamlakat hududi bilan dengizdan ajratilgan dunyodagi sanoqli davlatlardan biri bo‘lganligi sababli transport masalasini hal qilish muhimdir. Keyingi muhim jihat – Rossiya Federatsiyasi hududida mehnat muhojirlarimizning ishlashi uchun qulay shart-sharoitlarni yaratishdir.
Shavkat Mirziyoyevning 2023 yil oktabr oyida Rossiya Federatsiyasiga rasmiy tashrifi mamlakatlar o‘rtasida keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilikni rivojlantirishda misli ko‘rilmagan yutuq bo‘ldi. Muzokaralar chog‘ida O’zbekiston-Rossiya munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi har tomonlama hamkorlikning holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv davomida Rossiyada mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan O’zbekiston fuqarolari uchun ijtimoiy kafolatlarni ta’minlash masalalari alohida va batafsil ko‘rib chiqildi.
Sanoat kooperatsiyasini, birinchi navbatda, mashinasozlik, metallurgiya, energetika, qayta ishlash, to‘qimachilik, oziq-ovqat sanoati va boshqa sohalarda kengaytirish uchun doimiy faoliyat yurituvchi qo‘shma guruh tashkil etildi.
Mamlakatlar energetika xavfsizligini mustahkamlash yo‘lidagi hamkorlikni o‘zaro uzoq muddatli manfaatlarga javob beradigan deb biladilar. Buning uchun, jumladan, birgalikda o‘zlashtirilayotgan konlardan chiqqan gaz va neftni tashish uchun yangi infratuzilmalarni qurish, mavjudlarini rekonstruksiya qilish, yangi elektr energiyasi ob’ektlarini barpo etish, mavjudlarini modernizatsiya qilish, qayta tiklanadigan energetika sohasini rivojlantirish borasidagi ishlar davom ettiriladi.
Shuningdek, biz mamlakatlar mintaqalari o‘rtasidagi hamkorlikning kengayishiga alohida e’tibor qaratamiz. So‘nggi yillarda Tatariston Respublikasi misolida samarali hamkorlikning yuqori natijalarini ko‘rish mumkin. O’zaro savdo va investitsiyalar hajmi ortib bormoqda. Toshkent viloyatidagi “Chirchiq” kimyo-sanoat texnoparki muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, Jizzax viloyatida texnopark qurilishi davom etmoqda. Kimyo sanoati va mashinasozlik sohasida ham yirik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Jizzax shahrida Qozon federal universitetining filiali mavjud. Shuningdek, Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan O’zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlikning uchinchi forumi doirasida Rossiyaning “Alabuga” va “Master” texnoparklari bilan hamkorlikda O’zbekistonda yangi sanoat parklarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Hududlar kesimida sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha yil bo‘yi o‘zaro tashriflar reja-jadvalini o‘z ichiga olgan “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Ushbu Forum yakunlari bo‘yicha jami 3,5 milliard dollarlik kelishuv va shartnomalar imzolandi. Metallga ishlov berish, axborot-kommunikatsiya, uy-joy kommunal sohalarida istiqbolli kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, ta’lim, turizm va yoshlar siyosati sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Xulosa o‘rnida shuni ta’kidlashimiz mumkinki, samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuv O’zbekiston va Rossiya Federatsiyasining keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash borasidagi intilishlari qat’iy ekanligini yana bir bor tasdiqladi.

При рассмотрении межгосударственных отношений Узбекистана и России можно с полной уверенностью говорить о том, что они год из года растут. Ширится экономическое взаимодействие двух стран, укрепляются связи правительств и парламентов, усиливаются культурно-гуманитарные связи, наблюдается активное сотрудничество в сфере высшего образования, развивается туризм. Например, от общего количества 466,9 тыс. иностранных граждан, въехавших в Узбекистан с целью досуга и отдыха за январь-август 2023 года, россиян составило 155,5 тыс. человек.
Отдельно выделим, что экономическая сфера имеет большой потенциал для углубления этих процессов, в первую очередь, наличии востребованной друг у друга продукции. Например, Россия поставляет к нам металлы, авто и оборудование, продовольственные товары и сельскохозяйственное сырье, древесину и целлюлозно-бумажные изделия и т.д. Основными статьями экспорта Узбекистана в РФ являются текстиль, хлопок, сельхозпродукция, продукция химической промышленности.
Узбекистан также заинтересован в ускоренном экономическом и технологическом развитии, своевременном обновлении национальной энергетической, транспортной и социальной инфраструктуры, что требует больших инвестиций. Так, если, на 1 сентября 2023 года количество предприятий и организаций с участием иностранных инвестиций  составляет 12.750 ед., то наибольшее количество принадлежит РФ 2.849 ед.
Выделим и важность решения транспортного вопроса, вследствие того, что Узбекистан, как известно, является одним из немногих в мире государств, отделенных от моря территорией двух стран. Следующий принципиальный момент - это создание благоприятных условий для работы наших трудовых мигрантов на территории РФ.
Октябрьский 2023 года официальный визит Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию стал беспрецедентным рывком в развитии всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества между странами. В ходе переговоров были обсуждены вопросы дальнейшего углубления узбекско-российских отношений, рассмотрено состояние и перспективы расширения всестороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах и других приоритетных направлениях. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Отдельно и подробно в ходе встречи были рассмотрены вопросы обеспечения социальных гарантий для граждан Узбекистана, осуществляющих трудовую деятельность в России.
Создана постоянно действующая совместная группа по расширению промышленной кооперации, в первую очередь в сферах машиностроения, металлургии, энергетики, перерабатывающей, текстильной, пищевой промышленности и других отраслях.
Страны рассматривают сотрудничество по укреплению энергетической безопасности как отвечающее взаимным долгосрочным интересам. Для этого в нефтегазовой отрасли продолжится строительство новых и реконструкция существующих объектов инфраструктуры для транспортировки газа и нефти, в том числе от совместно разработанных месторождений, возведение новых и модернизация действующих объектов электроэнергетики, развитие отрасли возобновляемой энергетики.
Отдельно выделим и расширение сотрудничества между регионами стран. На примере Республики Татарстан в последние годы можно увидеть высокие результаты плодотворного сотрудничества. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций. Успешно действует химико-индустриальный технопарк «Чирчик» в Ташкентской области, продолжается строительство технопарка в Джизакской области. Также осуществляются крупные проекты кооперации в химической отрасли и машиностроении. Функционирует филиал Казанского федерального университета в городе Джизаке. Также, в рамках третьего Форума межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Россией, прошедшего в городе Казань, достигнуты договоренности о создании новых индустриальных парков в регионах Узбекистана совместно с российскими технопарками «Алабуга» и «Мастер».
Всего по итогам данного Форума подписаны соглашения и контракты на 3,5 миллиарда долларов. Обсуждены вопросы реализации перспективных проектов кооперации в металлообработке, информационно-коммуникационной отрасли, жилищно-коммунальной сфере, а также расширения сотрудничества в сферах образования, туризма и молодежной политики. Достигнута договоренность о подготовке отдельной «Дорожной карты» промышленной кооперации в разрезе регионов с графиком организации взаимных визитов за год.
В завершение отметим, что прошедший визит, который прошел в искренней и дружественной атмосфере, вновь подтвердили приверженность Узбекистана и Российской Федерации к дальнейшему укреплению отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.